1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Zabezpiecz swój komputer zanim zrobi to ktoś inny

123rf.com
123rf.com
Użytkownik – admin, hasło – admin1. Takie ustawienia są przyjemne i łatwe do zapamiętania. O ile jednak ustawianie takich haseł usprawnia logowanie do sieci lub na pocztę, o tyle stwarza również zagrożenie dla bezpieczeństwa danych, stając się łatwym celem dla włamywaczy komputerowych.

Od umiejętnego i bezpiecznego korzystania z sieci zależy poufność i zabezpieczenie dostępu do prywatnych danych przez osoby trzecie. Wyróżnia się trzy metody uwierzytelniania:

  • coś co wiesz (hasła)
  • coś co masz (token, karta magnetyczna)
  • coś, czym się charakteryzujesz (odcisk linii papilarnych, siatkówka oka)

Skoncentrujmy się tylko na pierwszym, podstawowym sposobie zabezpieczania – hasłach. W momencie logowania identyfikacja polega na podaniu nazwy użytkownika (informacji jawnej) oraz hasła (informacji tajnej). Prawidłowe wprowadzanie obu danych umożliwia zalogowanie się do sieci. Wynika stąd prosta zasada - im trudniejsze hasło, tym większy problem dla włamywacza, który chce je złamać. Dlaczego więc użytkownicy sieci w rubryce hasła wciąż wpisują – „admin1” lub „123456”?

 Otwarte drzwi dla złodzieja

Pomysłowość hakerów i ich umiejętne wykorzystywanie programów stanowią tylko jedną z przyczyn masowego wycieku danych. Zdecydowanie groźniejsza jest działalność samych użytkowników komputerów/sieci, którzy dla własnej wygody lub z braku wiedzy nie zabezpieczają dostępu do poufnych informacji. Co gorsza, gdy już to robią, to w niewłaściwy sposób. Użytkownik stwarza co najwyżej 2-3 uniwersalne hasła, i w zależności od strony używa jednego z nich. Czasami do używanego przez nas „uniwersalnego” słowa – hasła dodajemy wielką literę na początku oraz cyferki typu 123 lub nawet tylko 1, ponieważ wymaga tego od nas sam program zarządzający zabezpieczeniem.

Co wpisujemy najchętniej?

Jakie hasła pojawiają się w głowach użytkowników sieci najczęściej? Proste kombinacje klawiszowe typu „123456”, „qwerty”, ”qazwsx” lub wspomniany „admin1”. Popularnymi hasłami są także imiona i ich zdrobnienia, wulgaryzmy, daty urodzin partnerów, dzieci, zwierząt, a także rzeczowniki typu „polska”, „miłość”, „sex” . Co więcej, ustawiane hasło uzależnia się od miejsca, do którego chcemy się zalogować. A zatem jeśli jest to komputer firmowy to hasłem może okazać się nazwa firmy, jeśli portal muzyczny – nazwa ulubionego zespołu, portal filmowy – ulubiony film.

Kilka istotnych wskazówek

Przy tworzeniu haseł warto wykorzystywać wszystkie możliwe znaki, a więc wielkie i małe litery, cyfry, symbole. Ważną kwestią jest także odpowiednia długość hasła. Oprócz tworzenia długich i skomplikowanych haseł istnieją także inne sposoby obrony przed hakerami, zarówno ze strony użytkownika, ale także samego systemu. Można stosować hasła jednorazowe – generowane przez tokeny lub używanie menadżerów haseł - specjalnych aplikacji, które przechowują w bazie danych loginy i hasła do wykorzystania.

Pamiętajmy, że w stu procentach zabezpieczenie się przed włamaniami do naszego komputera na poziomie użytkownika graniczy z niemożliwym. Jednak, żeby zmniejszyć ryzyko przestrzegajmy kilku prostych zasad.

  • Nie stosuj haseł domyślnych
  • Nie używaj tzw. jednego dyżurnego hasła (modyfikowanego w zależności od wymogów systemu bezpieczeństwa danego portalu lub programu)
  • Zmieniaj hasła przynajmniej co kilka miesięcy
  • Nie używaj w hasłach słów bezpośrednio kojarzących się z użytkownikiem
  • W miarę możliwości korzystaj z haseł jednorazowych (np. tzw. tokenów.)
  • Solidną ochronę zapewniają firmy, specjalizujące się w zabezpieczeniu komputerów, sieci, aplikacji przed osobami niepowołanymi. Większość serwisów wykonuje taką usługę. Oczywiście różnią się one metodami i skutecznością oraz co za tym idzie ceną.
Artykuł we współpracy ze

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze