1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Praca w Holandii – jak się za to zabrać?

Wielu Polaków jest zainteresowanych pracą na terenie Holandii. Kraj tulipanów jest jednym z najchętniej wybieranych krajów przez polskich emigrantów, zaraz po Wielkiej Brytanii, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Kiedy w roku 2007 tamtejszy rynek pracy stał się otwarty dla Polaków, szacuje się, że do Holandii wyjechało około 200 tysięcy naszych rodaków.

Największe zapotrzebowanie na nowych pracowników mają takie branże jak: ogrodnictwo, transport, budowlanka, przemysł chemiczny, rolnictwo i ogrodnictwo oraz obsługa maszyn.

Podstawowe informacje o pracy w Holandii

Osoby, które szukają tylko tymczasowej pracy w Holandii (na nie dłużej niż kilka miesięcy) powinny zaplanować swój wyjazd w sezonie, w którym jest największe zapotrzebowanie na pracowników. Pamiętajmy, że dany sezon jest w dużej mierze uzależniony od specyfiki pracy, której poszukujemy. W Holandii największe zapotrzebowanie na pracowników sezonowych pojawia się zwykle od czerwca do września oraz od października do końca grudnia. W innych miesiącach również można się starać o sezonową pracę, ale zarobki nie będę już tak wysokie, jak w wymienionych miesiącach. To, na jakie zarobki możemy liczyć jest kwestią bardzo indywidualną, ale w sezonie średnia kwota wynosi około 300-500 euro za tydzień pracy. Warto przed wyjazdem być na bieżąco z informacjami, ile wynosi aktualnie minimalne wynagrodzenie z danej branży.

Jeśli myślimy o tym, żeby zacząć pracować w Holandii, to możemy poszukiwać pracy w różny sposób. Wiele osób przepytuje znajomych i rodzinę, jednak najpopularniejszą metodą jest przeszukiwanie stron z ogłoszeniami o pracę (oferty pracy w Holandii można znaleźć na przykład na stronie ) oraz nawiązanie współpracy z agencją. Podczas poszukiwań zwracajmy uwagę na to, co oferuje dana agencja i jakie ma opinie wśród naszych rodaków. Oferta holenderskich agencji jest zwykle tak bogata, że mało kto decyduje się na przyjazd do Holandii bez wcześniejszej oferty i poszukiwanie pracy na miejscu. Większość osób, które wybierają się do pracy za granicę, od razu zapewnia sobie zakwaterowanie i źródło zarobków.

Holandia ma bardzo elastyczny i bogaty rynek pracy, co daje dużą szansę na znalezienie nowego zajęcia. Wielu obawiało się, że otwarcie rynku pracy w Niemczech może sprawić, że emigranci stracą zainteresowanie pracą w Holandii. Jednak tak się nie stało. Co więcej, wiele osób deklaruje, że wiąże swoją przyszłość z krajem tulipanów i zamierza zostać w Holandii na stałe. Ci, który powracają do Polski, najczęściej decydują się na ten krok ze względów rodzinnych.

Holandia – praca, transport, dokumenty

Jeśli jesteśmy już na etapie poszukiwania pracy i mamy na oku kilka ofert od agencji, to warto przed wyjazdem przedyskutować kilka spraw. Po pierwsze należy dowiedzieć się, czy dana agencja zapewnia zakwaterowanie i w jakiej cenie. Zbyt duża kwota za pokój może sugerować, że trafiliśmy na wyzyskiwaczy. Kolejna kwestia to ubezpieczenie. Powinno ono kosztować nie więcej niż 25 euro na tydzień. Nie zgadzajmy się na więcej lub wyjazd bez ubezpieczenia.

Zapytajmy też jak będą wypłacane pieniądze. Najlepiej, gdy są przelewane na konto bankowe co tydzień. Proponowanie zaliczek i gotówki jest podejrzane, więc najlepiej nie korzystać z ofert takiej agencji, jeśli nie chcemy się niemiło rozczarować. Adnotacja o sposobie przekazywania wypłaty powinna znaleźć się również w umowie. Pamiętajmy też, aby nie podpisywać umowy, której nie rozumiemy. Jeśli nie znamy dobrze holenderskiego, to treść umowy powinna być w języku polskim. Jeśli natomiast dostaniemy umowę w języku niderlandzkim, to zwróćmy uwagę, jakiego jest rodzaju. Powinna być oznaczona jako FASE A lub FASE 1/2, która jest chroniona przez CAO. Nie powinniśmy się natomiast niepokoić tym, że dostaniemy umowę na tydzień, bo jest to typowy okres, który zawiera się w FAZIE A (FASE A).

Ostatnią bardzo ważną kwestią są kary umowne za zerwanie kontraktu. Jadąc do obcego kraju nie mamy pewności, czy spodoba nam się praca i warunki, które zapewnia agencja. Dlatego jeśli dostaniemy umowę, która nakłada na nas kary pieniężne, to lepiej takiej umowy nie podpisywać. Może to również oznaczać, że warunki pozostawiają wiele do życzenia i agencja stara się na siłę utrzymać pracowników. Dlatego pamiętajmy, by czytać uważnie umowę, którą dostajemy do podpisania i nigdy nie podpisywać niczego czego do końca nie rozumiemy.

Jeśli chodzi o transport do Holandii, to zwykle zapewnia go agencja, z którą nawiązujemy współpracę. Można oczywiście dostać się na miejsce własnym samochodem, ale będzie się to wiązało z dodatkowymi kosztami. Posiadanie własnego środka transportu to wygoda i swoboda, ale może się również wiązać z wysokimi mandatami, jeśli na przykład przekroczymy prędkość lub kosztownymi naprawami u mechanika w Holandii. Wyjeżdżając pamiętajmy o tym, żeby zabrać ze sobą dowód osobisty lub paszport, który będziemy trzymać przy sobie (nie przekazujemy dokumentów agencji) oraz trochę gotówki na start (200-300 euro).

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze