1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Prawa zwierząt

Klub Gaja
Klub Gaja
„Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę" słowa ustawy przegłosowanej przez polski parlament dotyczą psów, kotów, ale też zwierząt cyrkowych czy hodowlanych jak kurczaki i świnie. 22 maja obchodzimy Dzień Praw Zwierząt. Klub Gaja zachęca do „zmiany klimatu przy stole” i diety bezmięsnej w tym dniu!

Siedemnaście lat temu, w 1997 roku, dzięki obywatelom polski parlament zajął się Ustawą o ochronie zwierząt. Pod petycją Klub Gaja w sprawie wprowadzenia ustawy podpisało się 600 tysięcy osób! Była to największa kampania obywatelska na rzecz praw zwierząt w Polsce, a ustawa dotyczy praw wszystkich zwierząt, także hodowanych. Ustanowiony przez Klub Gaja Dzień Praw Zwierząt, jest obchodzony dla upamiętnienia uchwalenia tej ustawy.

– Zachęcamy wolontariuszy, szkoły, instytucje, organizacje do zorganizowania Dnia Praw Zwierząt pod hasłem „Zmień klimat przy stole”. To dobry dzień aby mówić o wpływie przemysłowej hodowli zwierząt na nasze zdrowie, na zmiany  klimatu i środowisko, w którym żyjemy i … ograniczyć spożycie mięsa – mówi Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Na świecie hodowanych jest ok. 70 miliardów zwierząt, z czego dwie trzecie w hodowlach przemysłowych. Takie hodowle to cierpienie zwierząt, ale także koszty, które ponoszą ludzie i środowisko. Hodowla zwierząt to źródło 18% emisji gazów cieplarnianych, w tym podtlenku azotu i metanu. To więcej niż transport - 14 % globalnych emisji. Klub Gaja w Dniu Praw Zwierząt 2014 zachęca do zastąpienia posiłków mięsnych - wegetariańskimi. To realne działanie na rzecz zwierząt masowo wykorzystywanych przez przemysł. Zwierzęta hodowlane przeznaczone są dla nas – konsumentów. To, co kupujemy i co jemy, ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie a także na los zwierząt hodowlanych.

– Chciałabym, by 22 maja był dniem, w którym ludzie, myśląc o zwierzętach, mieliby na uwadze nie tylko swoich pupili czyli psy i koty, ale również te zwierzęta, którym nadaliśmy miano gospodarskich, hodowlanych oraz rzeźnych. Im również, a może w szczególności im, należy się humanitarne traktowanie, opieka i szacunek –   mówi Katarzyna Chałas z Klubu Gaja, koordynatorka akcji.

Przed gmachem Biblioteki Śląskiej w Katowicach odbędą się happeningi przygotowane przez gimnazjalistów z Katowic i Sosnowca. Zostanie otwarta wystawa "Pomóż ratować zwierzęta", usłyszymy opowieść o koniach uratowanych przez Klub Gaja (jest ich w całej Polsce ponad pół setki!). Odbędzie się także pokaz filmu "To tylko zwierzęta" w reżyserii Łukasza Musiała i Adama Ptaszyńskiego. Dokument przybliża obecną sytuację zwierząt w Polsce, nakreśla jej przyczyny oraz zachęca do zmian i aktywności na rzecz zwierząt.

- Bardzo ważne jest, aby młodzież poznała prawdę, w jaki sposób ludzie zniewalają i wykorzystują zwierzęta. Film przybliża kilka tematów m.in. hodowanie zwierząt na mięso, jaja, na futra czy wykorzystywanie ich w cyrkach. Tworząc, ten dokument zrobiliśmy krok, aby pomóc zwierzętom, widz może zrobić następny! - mówi Łukasz Musiał, współtwórca filmu.

mat.pras. Klub Gaja

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze