fbpx

Renesansowe wycieczki po Czechach w stylu włoskim

Renesansowe wycieczki po Czechach w stylu włoskim
Kroměříž, Ogród Kwiatowy. (Fot. Aleš Motelj/materiały partnera)

Jesteś miłośnikiem renesansu i pięknych arkad, wirydarzy i ozdobnych hal ogrodowych? Nie musisz jechać do Włoch, piękne, renesansowe budowle zwiedzisz w Czechach. Polecamy na przykład wycieczkę do miast Jindřichův Hradec, Opočno, Velké Losiny, Moravská Třebová, Litomyšl czy Rosice.

Arkady, których nazwa pochodzi z łacińskiego słowa arcus, łuk, nie są oczywiście wynalazkiem renesansu – wystarczy sobie przypomnieć architekturę rzymską, od teatrów i amfiteatrów, przez akwedukty, aż po arkady otaczające place i ulice. 

Później arkady zdobiły także wirydarze romańskich i gotyckich klasztorów. Szczególnym pięknem wyróżnia się najmniejszy wirydarz w Czechach, w klasztorze Rosa Coeli w miejscowości Dolní Kounice. Wytworne arkady otaczają także wirydarze kilku klasztorów cystersów, na przykład w miejscowościach Zlata Koruna, Osek czy Plasy. Arkady gotyckie na zamkach często były likwidowane w kolejnych stuleciach, wyjątkiem są piętrowe gotyckie arkady na dziedzińcu zamku Zvíkov.  

Po odejściu gotyki i nadejściu renesansu, arkady zaczęły ozdabiać rynki i place wielu czeskich i morawskich miast. Dziś trudno sobie wyobrazić Telč, Domažlice czy Litomyšl bez przepięknych, rozległych podcieni kryjących przytulne cukiernie, kawiarnie i restauracje. 

Renesansowe wycieczki po Czechach w stylu włoskim
Telč. (Fot. Ladislav Renner/materiały partnera)
Renesansowe wycieczki po Czechach w stylu włoskim
Domažlice. (Fot. Ladislav Renner/materiały partnera)

Wspominając o mieście Litomyšl, nie możemy pominąć najważniejszej perełki architektury: pałacu renesansowego, zbudowanego w drugiej połowie XVI wieku przez Vratislava Nádhernego z Pernštejna jako dar dla ukochanej małżonki Marii Manrique de Lara. W roku 1999 został on wpisany na listę UNESCO jako jeden z najlepszych przykładów renesansowego pałacu arkadowego. Fasadę pałacu zdobi około ośmiu tysięcy sgraffitowych dekoracji, wykonanych przez włoskich artystów, których motywy podobno ani razu się nie powtarzają.  

Piękne arkady otaczają przestronny dziedziniec renesansowego pałacu Bučovice. Kolumny zdobią  540 reliefy przedstawiające herby, rośliny, fantastyczne zwierzęta i stwory, maszkarony i instrumenty muzyczne – podobno motywy nie powtarzają się. Ciekawostką na pałacowym dziedzińcu jest także wielka, barokowa Fontanna Dionizosa. 

Renesansowe arkady możemy podziwiać także na dziedzińcach pałaców Opočno, Rosice, Oslavany czy Moravska Třebova. 

Renesansowe wycieczki po Czechach w stylu włoskim
Opočno. (Fot. Ladislav Renner/ materiały partnera)

Właściciele zamku w mieście Jindřichův Hradec byli miłośnikami podróży. Zauroczeni włoskim renesansem, postanowili przebudować stary zamek na piękną, renesansową rezydencję. Przebudowy dokonali włoscy architekci, między innymi Antonio Ericera, Baldassare Maggi i Giovanni Maria Faconi.  

Renesansowe wycieczki po Czechach w stylu włoskim
Pałac Jindrichuv Hradec. (Fot. Ladislav Renner/ materiały partnera)

Arkady zbudowane wzdłuż ścian, otwarte tylko z jednej strony, nazywa się ślepymi arkadami. Zobaczyć możemy je na przykład w Ogrodzie Kwiatowym w mieście Kroměříž, wpisanym na listę UNESCO. 

Piękne wirydarze zdobią praskie ogrody, na przykład Ogród Wallensteina,  Ogród Vrtbów i ogrody pod Zamkiem Praskim, jak również ogród pałacu w Kláštercu nad Ohří, ogród Wallensteina w Jiczynie czy przy pałacu Libochovice.

Więcej informacji turystycznych w języku polskim o Czechach: www.visitczechrepublic.com

Dwanaście cudów czeskiej przyrody