fbpx

Czakra korzenia – ćwiczenia

Czakra korzenia - ćwiczenia
123rf

Mieszczący się u podstawy kręgosłupa ośrodek korzenia to fundament naszego systemu energetycznego. Związany jest z witalnością, obfitością i poczuciem bezpieczeństwa.
Czakry, czyli centra energetyczne w ciele człowieka, znane są w Indiach, Tybecie, Nepalu, ale również na Hawajach oraz wśród Indian obu Ameryk. Siedem głównych centrów umieszczonych jest wzdłuż kręgosłupa. Każda czakra związana jest z określonym segmentem ciała oraz gruczołem dokrewnym. Reprezentuje również inny poziom świadomości i sferę życia człowieka. Siedem ośrodków (są to kolejno: czakra korzenia, czakra krzyżowa, czakra splotu słonecznego, czakra serca, czakra gardła, czakra czołowa i czakra korony) tworzy spójny system, który może pomóc poruszać się w labiryncie życia.

Podstawowe informacje o czakrze korzenia

Słowa klucze: wola życia, siły witalne, przetrwanie, fundament, instynkt, korzenie, przyroda, poczucie bezpieczeństwa, ugruntowanie, ciało, matka, dom rodzinny, obfitość, materia, posiadanie, finanse, walka.

Początek rozwoju czakry: od ok. czwartego miesiąca życia w łonie do dwunastego miesiąca życia.

Prawo: do bycia tu, do życia, do tego by posiadać.

Kolor: czerwony

Gruczoł: nadnercza

Części ciała związane z czakrą: podstawa kręgosłupa, kości, krew, stopy, nogi, zęby, paznokcie, jelito grube, odbyt.

Element: ziemia

Zmysł: węch

Kamienie szlachetne: granat, rubin, jaspis, koral, agat

Muzyka: etniczna (np. afrykańska, indiańska, arabska, flamenco), rockowa, techno.

Blokady czakry w ciele: niski poziom energii życiowej, anemia, depresja, słaba odporność, hemoroidy, słabe kolana, zwichnięcie kostki, złamanie nogi, rwa kulszowa, alergie, słabe zęby.

Aby wzmocnić czakrę korzenia, możesz wykonać następujące ćwiczenia:

Ćwiczenie I. Ugruntuj się

Stań ze stopami na szerokość bioder. Nogi lekko ugnij w kolanach. Przenieś uwagę na podeszwy stóp. Wraz z wydechem lekko napieraj ciężarem ciała na podłoże, ugnij nogi w kolanach. Wdech – wyprostuj nogi w kolanach. Bądź świadoma kontaktu z podłożem.

Czas trwania: 3–5 minut. Na co dzień staraj się również nawiązywać świadomy kontakt z podłożem, szczególnie jeśli masz tendencje do bujania w obłokach, zamyślania się, potykania i spieszenia się.

Ćwiczenie II. Otwórz się na obfitość

Stwórz w swojej wyobraźni przestrzeń obfitości – miejsce pełne symboli kojarzących ci się z obfitością i powodzeniem we wszystkich aspektach twojego życia. Zaproś tam kolory, wstaw piękne meble, ciepłe oświetlenie, kamienie szlachetne, złote monety, kolorowe kwiaty, pyszne jedzenie, itp. Zobacz siebie stojącą lub siedzącą w tej przestrzeni. Jak się tam czujesz? Jak to jest być otoczoną obfitością? Podejdź w wyobraźni do jakiegoś symbolu, dotknij go lub weź do ręki. Nasycaj się energią obfitości. Rób to ćwiczenie zawsze, gdy poczujesz, że ogrania cię poczucie braku i niedostatku.

Dagmara Gmitrzak – trenerka rozwoju osobistego, socjolog, terapeutka technik holistycznych, autorka książek. www.rozwojosobisty.waw.pl