1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Jak nauczyć się szukać?

Jak nauczyć się szukać?

123rf.com
123rf.com
Pośpiech, nerwy, nieuwaga sprzyjają dekoncentracji. A wtedy łatwo zagubić coś w gąszczu otaczających przedmiotów. Dowiedz się, jak szukać, by znaleźć.

Czy zdarza ci się czasem nie odkładać rzeczy na miejsce, a potem wściekać się, że nie możesz znaleźć... na przykład kluczyków od samochodu pięć minut przed wyjściem z domu? Co gorsza, później zazwyczaj okazuje się, że leżały na półce, którą w nerwach kilka razy przeszukiwałaś wzdłuż i wszerz... Dlaczego szukając rzeczy w pośpiechu, nie „widzimy” ich, pomimo że przerzucamy je z miejsca w miejsce?

Badania przeprowadzone na University of Waterloo dowodzą, że dzieje się tak, ponieważ w takich sytuacjach percepcja nie jest w stanie nadążyć za naszymi ruchami. „Zdolność identyfikacji i nasze ruchy nie są zsynchronizowane” – wyjaśnia Daniel Smilek, naukowiec z University of Waterloo. Poniżej znajdziesz trzy sposoby na zintegrowanie percepcji z motoryką, co usprawni twoje poszukiwania, kiedy znowu zdarzy ci się zgubić igłę w stogu siana.

1. Myśl na głos

„Percepcja, zanim pozwoli nam uświadomić sobie, co wzięliśmy do ręki, już przenosi się na następną rzecz” – twierdzi psycholog Grayden Solman. Dlatego zdarza nam się w kółko przeszukiwać tę samą szafkę, przerzucając poszukiwany przedmiot z kąta w kąt. Ale jest na to sposób: spróbuj nazywać – choćby tylko w myślach – wszystko, co bierzesz do ręki, zanim odłożysz to na bok. Mów w myślach: „Tu jest mój zszywacz, tu są spinacze, tu są moje... kluczyki od samochodu!”.

2. Zaufaj instynktowi

Podczas jednego z eksperymentów zauważono, że uczestnicy, biorąc do ręki poszukiwany przedmiot, pomimo że go nie rozpoznawali, mimowolnie zwalniali. „Wygląda na to, że dochodziło do nieuświadomionego rozpoznania” – zauważa Daniel Silek. Jeśli więc kojarzysz, że twoja karta kredytowa leżała na biurku, przeszukaj je powoli jeszcze raz, zamiast wpadać w panikę i wyrzucać wszystko ze wszystkich szafek.

3. Użyj wszystkich zmysłów

„Bądź uważna na zapachy, teksturę i dźwięki, aby pomóc sobie wyodrębnić poszukiwany przedmiot z otaczającej przestrzeni” – sugeruje Solman. Nie polegaj jedynie na oczach. Odgłos brzęczenia kluczy albo wyczucie chłodnego ekranu smartphone’a mogą szybciej naprowadzić cię na zagubiony przedmiot.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze