Jak pokonać nieśmiałość?

jak pokonac niesmialosc
123rf.com

4. Nawiąż rozmowę w sytuacji, gdy jesteś anonimowa

Odważ się na to na poczcie, w kolejce w sklepie spożywczym lub w poczekalni u lekarza. Możesz zapytać obcą osobę o coś, co was łączy, np. „Czy to dobry zakup? Nigdy tego nie próbowałam”.

5. Praw komplementy. Jeśli są szczere, mogą być łatwym sposobem rozpoczęcia wymiany zdań

Możesz skomentować wiele różnych rzeczy: uczesanie („świetna fryzura! Wyglądasz bardzo stylowo”), samochód („masz piękny wóz”), umiejętności („robisz przepyszne ciasta”). Aby nawiązać rozmowę, wystarczy dodać jeszcze pytanie: „mogłabyś mi podać namiar na swojego fryzjera?”, „od kiedy masz ten samochód?”, „korzystasz z przepisów czy w kuchni polegasz na intuicji?”.

6. Nie bagatelizuj komplementów pod swoim adresem i naucz się je przyjmować

Najprostszym sposobem jest podziękowanie. Kolejnym krokiem może być rozwinięcie tematu, np. „dziękuję, trafiłam na tę bluzkę zupełnie przez przypadek, ale gdy ją zobaczyłam, wiedziałam, że musi być moja!”.

7. Przygotowuj się na spotkania z ludźmi, żeby mieć coś do powiedzenia

Przestań myśleć o tym, że zabraknie ci tematów do rozmowy. Pewności siebie doda ci to, że jesteś dobrze poinformowana.

8. Naucz się aktywnie słuchać. Zwracaj uwagę na wypowiedzi innych i obserwuj ich mowę ciała

Staraj się jak najlepiej zrozumieć swojego rozmówcę. Nie wahaj się zapytać o wyjaśnienie, gdy czegoś nie wiesz (np. „czy masz na myśli to, że…?”, „nie rozumiem. Czy możesz mi to wyjaśnić?”). Nie bój się przyznać do swojej niewiedzy. Ludzie najczęściej chętnie wyjaśniają innym różne rzeczy.