1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Jak pokonać nieśmiałość?

123rf.com
123rf.com
Nie potrafisz nawiązać kontaktu z innymi? Pocą ci się dłonie przed każdym wystąpieniem? A może przerasta cię zapytanie o cokolwiek podczas zakupów w centrum handlowym? Zacznij stopniowo, ale śmiało pracować nad swoją nieśmiałością

1. Postanów, jakich zmian chcesz dokonać

a)     Zmiany muszą być realne. Jeśli twoja nieśmiałość nie pozwala ci na wejście to „twojego” sklepu, by kupić gazetę, nie zaczynaj od pomysłu, aby przygotować prezentację dla 200 osób! Wytyczaj sobie niewielkie cele i pamiętaj o metodzie drobnych kroczków.

b)    Określ sposób kontrolowania swoich postępów. Np. zacznij prowadzić dziennik, w którym będziesz zapisywać swoje osiągnięcia.

c)     Cel nazwij precyzyjnie, abyś wiedziała, kiedy go osiągnęłaś. Niech to będą stwierdzenia typu: „Do końca przyszłego tygodnia rozpocznę rozmowę z dwoma osobami z pracy w czasie przerwy obiadowej”.

d)    Za wypełnienie zobowiązania należy się nagroda. Nagradzaj się za każdy najmniejszy zrealizowany punkt planu – np. spacerem lub relaksującą kąpielą.

2. Jeśli trudność sprawia ci konwersacja twarzą w twarz, możesz zacząć od rozmowy przez telefon. Zadzwoń:

a)     Do informacji turystycznej dowolnego regionu i poproś o podanie kilku informacji. Podziękuj osobie, z którą rozmawiałaś i zwróć uwagę na jej reakcję.

b)    Do kina i zapytaj o pory seansów filmu, na który chciałabyś się wybrać.

c)    Do programu radiowego. Wyraź pozytywną opinię na temat audycji, a potem zadaj jakieś pytanie.

 3.  Zadbaj o swoją prezencję – postaraj się wyglądać tak dobrze, jak to tylko możliwe. To dodaje pewności siebie

a)     Idź do fryzjera. Wspólnie wybierzcie fryzurę, która do ciebie pasuje.

b)    Zastanów się, w jakich ubraniach wyglądasz najlepiej. Jeżeli stwierdzisz, że całe życie wybierałaś czarne lub szare stroje, by mniej zwracać na siebie uwagę, powoli zacznij wprowadzać zmiany w swojej szafie. Pomyśl o wizycie u kolorystki – podpowie ci, jakie kolory najlepiej podkreślają twoją urodę.

 4. Nawiąż rozmowę w sytuacji, gdy jesteś anonimowa

Odważ się na to na poczcie, w kolejce w sklepie spożywczym lub w poczekalni u lekarza. Możesz zapytać obcą osobę o coś, co was łączy, np. „Czy to dobry zakup? Nigdy tego nie próbowałam”.

5. Praw komplementy. Jeśli są szczere, mogą być łatwym sposobem rozpoczęcia wymiany zdań

Możesz skomentować wiele różnych rzeczy: uczesanie („świetna fryzura! Wyglądasz bardzo stylowo”), samochód („masz piękny wóz”), umiejętności („robisz przepyszne ciasta”). Aby nawiązać rozmowę, wystarczy dodać jeszcze pytanie: „mogłabyś mi podać namiar na swojego fryzjera?”, „od kiedy masz ten samochód?”, „korzystasz z przepisów czy w kuchni polegasz na intuicji?”.

6. Nie bagatelizuj komplementów pod swoim adresem i naucz się je przyjmować

Najprostszym sposobem jest podziękowanie. Kolejnym krokiem może być rozwinięcie tematu, np. „dziękuję, trafiłam na tę bluzkę zupełnie przez przypadek, ale gdy ją zobaczyłam, wiedziałam, że musi być moja!”.

7. Przygotowuj się na spotkania z ludźmi, żeby mieć coś do powiedzenia

Przestań myśleć o tym, że zabraknie ci tematów do rozmowy. Pewności siebie doda ci to, że jesteś dobrze poinformowana.

8. Naucz się aktywnie słuchać. Zwracaj uwagę na wypowiedzi innych i obserwuj ich mowę ciała

Staraj się jak najlepiej zrozumieć swojego rozmówcę. Nie wahaj się zapytać o wyjaśnienie, gdy czegoś nie wiesz (np. „czy masz na myśli to, że…?”, „nie rozumiem. Czy możesz mi to wyjaśnić?”). Nie bój się przyznać do swojej niewiedzy. Ludzie najczęściej chętnie wyjaśniają innym różne rzeczy.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze