fbpx

Jak poradzić sobie z nadmiernym apetytem?

jak schudnać
123rf.com

Denerwujesz się, bo znów przytyłaś? Obwiniasz się, że po raz kolejny twoja wola okazała się za słaba i uległaś słodkiej pokusie…? Zamiast rygorystycznej diety zastosuj metodę Dostrojenia
Sytuacja: Zauważasz, że znowu przybrałaś nieco na wadze. Najpierw postanawiasz trzymać się diety, potem łamiesz to postanowienie i czujesz wobec siebie pogardę, a przy zapinaniu spodni popadasz w rozpacz?

Co się dzieje: Prawdopodobnie nie słaba wola ani geny są przyczyną tego, że nie możesz schudnąć, lecz fakt, że jedzeniem próbujesz uzupełnić braki, które podpowiada twój układ tożsamości. Jakie wymogi nie zostały spełnione? Czy chciałabyś być bardziej doceniona w pracy, kochana przez rodziców? Jedzenie daje namiastkę spełnienia pragnień, a samo uświadomienie sobie tego faktu już jest cenne. Pomyśl, jak jesz: czy zauważasz jedzenie? Czy spożywając posiłki, błądzisz gdzieś myślami: planujesz dzień, rozwijasz scenariusz rozmowy? No właśnie. A smak pomidora, słodycz jabłka, kwaskowość i zapach cytryny – umykają.

Co robić: Przez trzy kolejne dni obserwuj posiłki. Skup się na smakach, wyglądzie i konsystencji potraw. Musisz jeść powoli: usiąść spokojnie, skupić się (być może modlitwy przed posiłkiem spełniały niegdyś tę rolę), potrzymać ręce na ciepłym kubku, i poczuć zapach kawy. Zastanów się nad ciężarem – ile waży to jajko? Smak na języku: słony, gorzki, słodki? Powoli budzisz swoje prawdziwe ja – dostarczasz energii do życia, a nie środków zastępczych dla swojego układu tożsamości.

Ćwiczenie na poczucie ciała: Znajdź kilka minut, by uświadomić sobie istnienie swojego ciała. Usiądź spokojnie i dotknij włosów, poczuj, czy są miękkie, puszyste czy szorstkie? Pamiętasz, jaki mają kolor? Połóż dłonie na powiekach, poczuj ciepło rąk i ich ciężar. Pomasuj stopy, popatrz, czy są gładkie, czy szorstkie. Nie oceniaj, jeśli przyjdzie myśl w rodzaju: „ależ zaniedbałam pięty”, uśmiechnij się do tej myśli, potraktuj to jako tylko sygnał od swoich nóg – chcą być zadbane, jak dobrze, że łatwo spełnić to marzenie… Alicja w Krainie Czarów nie bez racji rozmawiała ze swoją prawą nogą, potem z lewą. Przeciągnij się i wróć do rozkładu dnia. Bez specjalnych wniosków.

Więcej ćwiczeń według metody Dostrojenia znajdziesz we wrześniowym numerze SENSu.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze