fbpx

Sposoby na dobry sen

dobry sen
123rf.com

Kluczowym elementem odpowiedzialnym za czujny, skoncentrowany i zrównoważony umysł jest dobry sen. Dowiedz się, jak zadbać o higienę snu.
Gdy śpisz, twój mózg dosłownie ponownie się ładuje, porządkując wspomnienia z minionego dnia i zachowując je lub odrzucając (co wywołuje sny), i dlatego budzisz się z jasnym i rześkim umysłem. Ludzki mózg jest bardzo kapryśny – dopiero przejście przez złożoną serię cykli zapewnia dobry sen. Jak możesz wspomóc ten proces?

1. Przeznacz 20 minut na absorbowanie porannego światła słonecznego

Twoje oczy potrzebują przynajmniej 20 minut światła o poranku (nic nie szkodzi, jeśli dzień jest pochmurny), by zresetować twój wewnętrzny zegar, który pozwala ci wieczorem zapaść w sen. Światło nie może być filtrowane przez szyby okienne czy okulary przeciwsłoneczne. Zdejmij więc okulary, czekając rano na autobus lub znajdź chwilę i wyjdź na świeże powietrze przed południem.

2. Wyłącz komputer przynajmniej dwie godziny przed położeniem się spać

Światło monitora na wprost twarzy późno w nocy jest na tyle podobne do światła słonecznego, że oszukuje twój mózg, utrudniając zaśnięcie, i wpływa negatywnie na jakość twojego snu.

3. Niech twoje łóżko służy do spania

Najlepszym sposobem na stwierdzenie, w którym momencie powinnaś się położyć, jest unikanie pracy czy oglądania telewizji w łóżku. Niech twoje łóżko służy ci do spania, a twoje ciało odpowiednio na to zareaguje.

4. Unikaj kofeiny, zwłaszcza po południu

Kofeina ma okres połowicznego rozpadu równy 6 godzinom. Mała filiżanka o ósmej rano, a o ósmej wieczorem wciąż jeszcze masz 25 proc. kofeiny w ciele. Kofeina nie pozwala zasnąć i w bardzo dużym stopniu zakłóca sen. Najlepiej w ogóle z niej zrezygnować albo przynajmniej przyjmować ją w małych ilościach przed południem.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze