Typy osobowości – Poszukiwacz Przygód, czyli Typ Awanturniczy

typy osobowości
123rf.com

Zwykle dominuje w nas jeden lub dwa typy osobowości, ale każdy ma domieszkę także kilku dodatkowych. Przeczytaj ich charakterystykę i zastanów się, do którego typu ci najbliżej. Kolejny typ to Poszukiwacz Przygód.


Kto jeśli nie on odkrywa nowe lądy – także w przenośni?! Żyje na ostrzu noża, łamiąc wszelkie konwenanse, bariery i ograniczenia. „Bez ryzyka, nie ma wygranej” – mawia. Ale tak naprawdę wygraną jest dla niego samo ryzyko.

Jeśli jesteś tym typem, cechuje cię nonkonformizm. Żyjesz zgodnie z wewnętrznym kodeksem wartości i normy społeczne nie mają na ciebie zbyt wielkiego wpływu. Nie zamartwiasz się zbytnio innymi, bo wychodzisz z założenia, że każdy powinien dbać o siebie. Masz dar przekonywania innych i snucia pięknych opowieści. Kochasz ruch, „nosi cię” po świecie, wciąż chcesz więcej i dalej. W życiu radzisz sobie dzięki swoim talentom, pomysłowości i inteligencji. Żyjesz tu i teraz, nie myślisz o przyszłości i nie zamartwiasz przeszłością, twoja dewiza to: „Niczego nie żałuję”. I przyznaj się: w dzieciństwie lubiłaś psoty, prawda?

Można zarzucić ci nadmierny egoizm, ale ty naprawdę żyjesz przede wszystkim dla siebie. Uważasz, że wszyscy mamy jedno życie i trzeba je jak najlepiej wykorzystać. Nie potrzebujesz innych, by podbudować swoją samoocenę ani by mieć poczucie sensu życia. Choć niektórzy są ci niezbędni w twoich fascynujących planach. Masz wyraźne wewnętrzne wyczucie, co jest dla ciebie dobre, a co złe. Jeśli się na coś uprzesz, nikt i nic cie od tego nie odwiedzie. Żyjesz chwilą, a strach cie nie paraliżuje, lecz podnieca. Masz największe ze wszystkich typów poczucie wolności i swobody. Możesz sprawiać wrażenie lekkomyślnej, ale ty po prostu ufasz w swoje możliwości. Nie potrafisz planować czy podporządkowywać się dyscyplinie. Masz lekką rękę do pieniędzy, nie boisz się zaczynać od nowa. Potrafisz w jednej chwili zbić majątek, a w drugiej go stracić. Niedługo potem znowu wracasz do gry. Jesteś wieczną optymistka. Ale uwaga: brak samokontroli, skłonność do życia na krawędzi może być prostą drogą do rozmaitych uzależnień, konfliktów z prawem czy wypadków.