fbpx

Typy osobowości – Domator, czyli Typ Wrażliwy

Typy osobowosci domator
123rf.com

Do którego spośród 14 typów osobowości ci najbliżej? Dziś przedstawiamy typ szósty – Domatora.
Domator lubi żyć w swoim świecie myśli, uczuć i fantazji. Tu odnajduje wolność. Choć unika licznego towarzystwa i nie łaknie sławy, może zyskać rozgłos dzięki swoim twórczym talentom. Woli to, co znane, od tego, co nieznane. Dobrze czuje się ze swoimi nawykami. Zależy mu na opinii innych, w kontaktach z innymi zachowuje rezerwę i nie wydaje pochopnych sądów. Jest grzeczny, ale powściągliwy. Lubi wiedzieć dokładnie, czego się od niego oczekuje. Nie jest skory do dzielenia się swymi najgłębszymi uczuciami i przemyśleniami nawet z najbliższymi. Oto główne cechy typu osobowości Wrażliwy. Jeśli je w sobie odnajdujesz, to prawdopodobnie dom jest twoją twierdzą i troszczysz się o to, by był wygodny, przytulny i pełen ciepła.

Na własnym terytorium potrafisz być otwarta, spontaniczna, hojna i twórcza. Poza tą strefa bezpieczeństwa jesteś jak ryba wyjęta z wody. W nowe sytuacje wchodzisz ostrożnie, rzadko błyszczysz wśród obcych. Możesz nawet odczuwać lęk, niepewność i zawstydzenie. Masz skłonność do zamartwiania się. Nie lubisz niespodzianek i chcesz być gotowa na każdą możliwość. Wozisz ze sobą liczne przewodniki, atlasy, zawsze masz przy sobie zapasowy parasol, latarkę i szwajcarski nóż składany. To, że wolisz znane od nieznanego, nie znaczy, że nie jesteś ciekawa świata. Jesteś, ale na swój własny sposób. Na przykład potrafisz wręcz pożerać książki.

Ten typ osobowości lubi podporządkować się innym. Twoja wiara w siebie rośnie w gronie zaufanych, ciepłych osób. Wtedy znikają twoje towarzyskie zahamowania. „Czuj się jak u siebie w domu”, „Jesteś częścią rodziny” – to słowa, które lubisz mówić swoim bliskim. Z powodu swojej powściągliwości w kontaktach z innymi trudno ci tworzyć trwałe związki. Czujesz, że dopóki nie zaufasz drugiej osobie, musisz chować się za pewna fasadą. Sądzisz, że gdybyś odsłoniła swoje prawdziwe wnętrze, nie sprostałabyś oczekiwaniom innych.

Największym źródłem stresu jest dla ciebie konieczność stawienia czoła nieznanemu. Kolejnym – krytyka ze zewnątrz. Jak sobie z tym radzisz? Zwykle szukając wsparcia u bliskiej osoby lub rodziny. Nie lubisz zwracać na siebie uwagi, czuć, że wszystkie oczy zwracają się na ciebie. Niebezpieczeństwo twojej nieśmiałości i niechęci do obcych tkwi w tym, że możesz próbować leczyć swoje towarzyskie niedostatki alkoholem, lekami uspokajającymi czy podnoszącymi nastrój.

W pracy potrafisz stworzyć sobie drugi dom, pod warunkiem, że znajdziesz w niej „swój kąt”. Jesteś wówczas godna zaufania, zrównoważona i wydajna. Najlepiej pracuje ci się w niewielkim zespole, w którym z czasem może nawiązać się zażyłość. Dobrze czujesz się przy zajęciach rutynowych. Przyczyniają się one do twojej wydajności, wprowadzają przyjemny ład. Lubisz mieć dobrze określoną rolę, dlatego dla ciebie są takie zawody jak księgowy, programista czy lekarz. Broń Boże nie powinnaś zajmować się public relations czy handlem.

Pełną charakterystykę poszczególnych typów osobowości, szczegółowy test pozwalający określić, jaki typ (lub typy) u ciebie dominuje oraz trening pozwalający rozpocząć pracę nad sobą, znajdziesz w książce Johna M. Oldhama i Louis B. Morris „Twój psychologiczny autoportret” (wydawnictwo Czarna Owca).

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze