Debata: Kobieta kobiecie wilkiem?

fot. Rafał Masłow

Prosimy o przykładowe tytuły.

O.K.: „Cztery umowy”, „Ścieżka miłości”, „Potęga podświadomości”… Zaczęłam też czytać pozycje buddystyczne, kabalistyczne i stwierdziłam, że mam tendencję do obwiniania losu i innych ludzi o nasze nieudacznictwo w życiu. Zdałam sobie sprawę, że to ja odpowiadam za siebie. To odmieniło całe moje życie!

J.P.: To wszystko pięknie brzmi, ale oprócz tego potrzebujemy w Polsce rewolucji systemu edukacyjnego!

D.W.: Jak zostanę premierem, to się zrobi (śmiech)!

J.P.: A ja ministrą edukacji!

Do wyborów jeszcze rok! A tymczasem?

J.P.: Wszyscy z Ministerstwa Edukacji powinni pojechać do Finlandii! Tam nie dość, że poziom równości między kobietami i mężczyznami jest jednym z wyższych w krajach Unii Europejskiej, to jeszcze mają najlepszy system edukacyjny. I w dodatku ponad 90 proc. uczniów lubi chodzić do szkoły. Druga rzecz: czytać mądre książki mądrych kobiet. Maria Janion „Kobiety i duch inności”, Sławomira Walczewska „Damy, rycerze, feministki”, Kazimiera Szczuka „Frankenstein i inne”. Uczyć się historii kobiet… Domagać się, na różnych szczeblach i w różnych instytucjach tego, żeby były pokazywane kobiety i ich rola w danym obszarze, np. kobiety w Solidarności, w Powstaniu Warszawskim… I kolejna rzecz – wyprowadzić religię ze szkół. Religia jest patriarchalna, uczy stereotypowych poglądów.

J.P.: Używajmy też żeńskich końcówek.

O.K.: A w dużych strukturach, jak korporacje, istotne byłoby wprowadzenie mentoringu, szkoleń, warsztatów. Dobrą wiadomością jest powstawanie w dużych firmach kobiecych organizacji, stowarzyszeń. To dobry kierunek.

R.G.: Właśnie otwieram miejsce, będzie się nazywało Centrum Praga! Tam będą tego typu warsztaty dla kobiet, uświadamiające, wzmacniające. Mam nadzieję, że kobiety będą się wzajemnie wspierały. Że dostaną wsparcie i zrozumienie od mężczyzn i że nauczą się je przyjmować. Ale kobiety powinny przede wszystkim dzielić się z innymi kobietami miłością. Tylko kobieta potrafi otworzyć na tyle serce, by zrozumieć drugą kobietę. Nawet jeżeli to jest twoja konkurentka, nawet jeżeli zabrała ci faceta czy od ciebie ładniejsza, zdolniejsza albo właśnie jest zła i krzywdzi innych – a ty jesteś bogatsza o tę swoją dobroć, to możesz ją otoczyć opieką. Mam wrażenie, że bardzo wiele kobiet po prostu potrzebuje miłości. W tych momentach, kiedy było mi ciężko i najbardziej potrzebowałam pomocy, kładłam się mojej siostrze na kolanach i ona gładziła moją głowę. Nawet jak o tym teraz mówię, przechodzą mnie ciarki i chce mi się płakać. To była miłość, która dała mi taką siłę jak nigdy i nikt. Rzadko wchodzimy w tak intymne relacje z innymi kobietami.

J.P.: Ja wchodzę.

D.W.: Zanim ty dasz miłość wszystkim kobietom, a Joasia zostanie ministrem… ministrą, sorry, Joaśka (śmiech), a ja zostanę premierą czy też premierką, to tak: spójrzmy na starszą panią, która ledwo stoi, albo kobietę w ciąży – ustąpmy miejsca. Widzimy kobietę z dzieckiem w kolejce – niech pierwsza kupi tę chałkę, nie musi stać w dusznym sklepie. Zobaczmy, czy kobiety są solidarne w pracy, jeżeli komuś się dzieje krzywda – nie pozwalajmy. Głosujmy na mądre kobiety, nie na pierwszy numerek z listy, jakiegoś rekina z Wrocławia czy z innego miasta. I pomyślmy, że jeśli premierem Polski będzie kobieta, to jej się uda, nie mówmy: „O, kobieta, pewnie nie da rady!”.

To ja jeszcze dorzucę : nie używajmy wrednego w stosunku do innych kobiet języka. Nie mówmy o nich per „dupa”, „lafirynda”, „sucz”. Wiecie, jak jest: kto się przezywa, sam się tak nazywa! Dziękuję za rozmowę!

  • DOROTA WELLMAN – dziennikarka, autorka książek, współprowadzi „Dzień dobry TVN” i „Miasto kobiet” w TVN Style
  • JOANNA PIOTROWSKA – działaczka feministyczna, prezeska fundacji Feminoteka
  • OLGA KOZIEROWSKA – twórczyni organizacji Sukces Pisany Szminką, współorganizatorka akcji „Solidarność kobiet ma Sens”
  • ROMA GĄSIOROWSKA – aktorka filmowa i teatralna, założycielka studium aktorskiego aktoRstudio i centrum rozwoju – Centrum Praga
  • PAULINA MŁYNARSKA – dziennikarka, współprowadzi program „Miasto kobiet” w TVN Style, współautorka wielu książek, w tym „Zakopane, nie ma przebacz” czy „Kochaj i rozmawiaj”

Zobacz stronę SOLIDARNOŚĆ KOBIET MA SENS

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu SENS

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »