fbpx

Krystyna Łukawska: Rady dla rodziców (2)

Jak wychowac szczesliwe dziecko
123rf.com

Czego powinniśmy uczyć nasze dzieci, by były szczęśliwymi i świadomymi siebie dorosłymi? Podpowiada Krystyna Łukawska, psycholog, coach dla rodziców, trener uważności, psychoterapeutka kliniczna.

Jako rodzice powinniśmy przygotować dzieci do samodzielnego i odpowiedzialnego życia. Odwołując się do znanej chińskiej przypowieści – mamy nauczyć dzieci „łowić ryby” zamiast „dać im rybę”. Ważne jest, aby dzieci nauczyły się w domu rodzinnym patrzeć na życie z wiarą i optymizmem, rozumieć siebie i dbać o siebie oraz budować bliskie, serdeczne więzi z ludźmi.

Patrzenie na świat z optymizmem dodaje energii i chęci do działania, pomaga poczuć się szczęśliwym. Dopóki jednak sam rodzic skłania się ku pesymistycznemu widzeniu świata, trudno mu będzie zaszczepić optymizm u dziecka. Na szczęście optymizmu możemy się uczyć, możemy go w sobie rozwijać. Dobrze obrazuje to poniższa indiańska przypowieść.

Stary Indianin, nauczając swojego wnuczka, powiedział:

– We mnie i w każdym z nas są dwa wilki, które toczą ze sobą walkę o dominację. Jeden – pełen chciwości, arogancji, pesymizmu i agresji – dąży do wojny i zniszczenia. Drugi – pełen serdeczności, miłości i optymizmu – dąży do pokoju i harmonii.

A który z nich wygra, dziadku? – zapytał wnuczek.

Ten, którego będziesz karmił.

Dzieci powinny też uczyć się od rodziców rozumienia siebie, zaufania do swoich wyborów i umiejętności dbania o siebie, u podstaw których leży oswojenie się ze światem wewnętrznym, życzliwy, akceptujący stosunek do siebie oraz umiejętność łagodzenia stresu. Pozwoli to dzieciom rozwinąć odporność psychofizyczną i uczyć się zaufania do procesu życiowego.

Ważne jest też, aby dzieci uczyły się od rodziców miłości, współczucia dla innych i umiejętności budowania bliskich więzi z ludźmi. Serdeczne, bliskie relacje mogą być źródłem niewyczerpanego szczęścia i satysfakcji w życiu. Aby to było możliwe, konieczne jest rozwijanie umiejętności pokojowego rozwiązywania problemów i sporów oraz dbania o innych z zachowaniem szacunku dla własnych potrzeb.

Autorka organizuje liczne warsztaty, seminaria i wykłady, również w Polsce. Na rynku dostępna jest tej książka „Szczęśliwi rodzice – szczęśliwe dzieci” http://www.ZrelaksowanaMama.pl, http://www.HolistycznaMama.net

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze