fbpx

Krystyna Łukawska: Rady dla rodziców

Bledy_rodzicow
123rf.com

Bycie rodzicem to trudna i wymagająca sztuka. Jakich błędów unikać, radzi Krystyna Łukawska, psycholog, coach dla rodziców, trener uważności, psychoterapeutka kliniczna.

Nieadekwatne oczekiwania wobec dziecka

Od urodzenia przykładamy do dziecka różne statystyczne ramki – sprawdzamy, czy waży odpowiednio, czy nie rozwija się zbyt wolno. Cieszymy się, kiedy rozwija się szybciej, a martwimy, kiedy wolniej. Chcemy, żeby córka czy syn byli trochę ponad normę albo przynajmniej w górnych granicach normy. Przy takim nastawieniu trudno jest zauważyć unikalne cechy dziecka i pozwolić rozwijać się zgodnie z jej indywidualnym rytmem. Popychamy dziecko w kierunku działań, do których nie jest gotowe.

Nieadekwatne oczekiwania mogą wynikać też z fałszywego założenia, że dzieci myślą tak, jak dorośli. Często wydaje nam się, że potrafią przewidzieć konsekwencje swoich zachowań i mamy do nich pretensje, kiedy tak się nie dzieje.

Nadopiekuńczość

Wyręczając dzieci, pozbawiamy je możliwości ćwiczenia się w określonej umiejętności, a przy tym doświadczenia sprawności i siły oraz budowania wiary i zaufania do w siebie. Robimy to zwykle, żeby pomóc czy ułatwić i nie zdajemy sobie sprawy, że efekt jest wręcz przeciwny – prowadzi do niewiary we własne możliwości. Świadomie i nieświadomie boimy się samodzielności dzieci – obawiamy się, że zrobią sobie lub komuś krzywdę. To ważne, żebyśmy uczyli dzieci podejmowania ryzyka adekwatnego do poziomu swoich możliwości.

Surowość

Często zwracamy dzieciom uwagę, posługując się krytycznym i obwiniającym językiem – takim samym, jakiego używali rodzice i nauczyciele w stosunku do nas. Grozimy karą i wymuszamy pożądane zachowanie, zamiast zachęcać, angażować i pokazywać, jak to robić. Myślimy, że „zmobilizujemy” dziecko do zmiany, mówiąc: „Jak się nie uspokoisz, to nie pojedziesz na wycieczkę”. Nie umiemy stawiać wymagań w przyjazny, życzliwy sposób z zachowaniem szacunku dla odmienności dziecka.

Autorka organizuje liczne warsztaty, seminaria i wykłady, również w Polsce. Na rynku dostępna jest tej książka „Szczęśliwi rodzice –szczęśliwe dzieci” http://www.ZrelaksowanaMama.pl, http://www.HolistycznaMama.net

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze