fbpx

Alexander Lowen – na czym polega Bioenergetyka

Kontakt_z_cialem
123rf.com

Odcinając trudne emocje, zamykamy też sobie dostęp do prawdziwego, głębokiego odczuwania życia. Kiedy ktoś buduje fortecę, żeby się bronić, kończy jako jej więzień – twierdzi Alexander Lowen. Jego metoda – Bioenergetyka – pozwala odzyskać kontakt z ciałem
Był uczniem Wilhelma Reicha – to od niego zaraził się pasją dla technik terapeutycznych zorientowanych na ciało. Na początku lat 50. zaczął zgłębiać temat ze swoim współpracownikiem, Johnem Pierrakosem. Wszystkie pomysły, odkrycia testował na sobie – tak powstały ćwiczenia stosowane w Bioenergetyce do dziś. W centrum jej zainteresowania pozostaje ciało – oddychanie, odczuwanie, ruch… Obserwacja postawy, jaką przyjmujemy, pomaga odkryć nasze wewnętrzne konflikty, mechanizmy obronne. Niektóre z nich powstały jeszcze w okresie niemowlęctwa, kiedy doświadczaliśmy czegoś bardzo trudnego (np. opuszczenia, osamotnienia). Żeby nie czuć, tłumiliśmy oddech, spinaliśmy mięśnie… Aż zaczęliśmy żyć niejako poza ciałem, nawet nie zdając sobie sprawy, ile w nas usztywnień.

Kontakt z ciałem

Zdaniem Alexandra Lowena, człowiek żyjący w jedności ciała i umysłu doświadcza harmonii – swobodnego przepływu energii życiowej. To jest właśnie to, co nazywa się „życiem pełnią życia”. Wszyscy natrafiamy jednak na przeszkody: blokady w ciele, napięcia. Często jest to prawdziwa zbroja, którą stworzyliśmy, by chronić się przed zranieniami i która oddziela nas od świata. Bioenergetyka może pomóc odzyskać naszą pierwotną naturę – otwartość na miłość, na wszelkie przejawy żywotności. Tak naprawdę chodzi o odzyskanie kontaktu z ciałem. To w nim zapisują się nasze doświadczenia. Ono ujawnia naszą historię – to, jak funkcjonujemy, jak czujemy, myślimy. Jak wchodzimy w relacje.

Zrób ćwiczenie

Jeśli chcesz wejść w bliższy kontakt z ciałem, możesz zacząć od kilku prostych wskazówek, przygotowanych przez terapeutę i praktyka Bioenergetyki Lowena, Grzegorza Byczka.

  • Pochyl się (w pozycji stojącej) do przodu i dotknij palcami dłoni podłoża. Nogi rozstaw na szerokość bioder, palce stóp skieruj lekko do środka, kolana ugnij. Teraz znajdź wibracje.
  • Po jakimś czasie nogi zaczynają drżeć (to pomaga rozładować napięcia), całe ciało ożywia się. Poczujesz podporę, połączenie, stabilność, możesz też oddać nadmiar pobudzenia ziemi (taki zawór bezpieczeństwa). Bardzo ważne są ugięte kolana. To jedna z trzech najistotniejszych rzeczy, na które każe zwracać uwagę Bioenergetyka. Dwie pozostałe to opuszczone barki i luźny (niewciągnięty!) brzuch.

Więcej na temat metody Lowena oraz o warsztatach prowadzonych przez terapeutów stosujących Bioenergetykę przeczytasz w czerwcowym SENSie.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze