1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Ruch wydłuża życie

fot.123rf
fot.123rf
Aktywność nie tylko wpływa korzystnie na kondycję fizyczną, ale też stymuluje tworzenie się nowych neuronów w mózgu.

Specjalista od długowieczności Dan Buettner przemierzył cały świat, by porozmawiać z najstarszymi mieszkańcami naszego globu. Efektem jego projektu naukowego i spotkań z kilkoma tysiącami stulatków jest spisanie zasad długowieczności – wynikających z połączenia takich elementów, jak styl życia, dieta i filozofia. Co się okazało? Przebadani nestorzy preferowali regularną aktywność fizyczną o niedużej intensywności, często wplecioną w zestaw codziennych zajęć. Stulatki na Sardynii większość życia pracują jako pasterze, co wymaga pokonywania piechotą wielu kilometrów każdego dnia. Okinawczycy codziennie godzinami uwijają się w ogródku, gdzie uprawiają warzywa stanowiące podstawę większości posiłków. Adwentyści lubią długie spacery na świeżym powietrzu. Właśnie tego rodzaju aktywność mają na myśli specjaliści od długowieczności, kiedy opowiadają o zaletach regularnych ćwiczeń rozłożonych w czasie.

– Badania pokazują, że człowiekowi służy umiarkowana, ale za to regularna ilość ćwiczeń – mówi dr Robert Kane, który wraz z Buettnerem przepytywał stulatków. We wszystkich długowiecznych kulturach najważniejszy jest regularny, niezbyt intensywny wysiłek, który nie obciąża nadmiernie kolan i bioder. Doktor Kane uważa, że kluczem do sukcesu jest konsekwencja. – Trzeba być maratończykiem, a nie sprinterem – mówi. – Nie można wychodzić z założenia: „OK, w tym roku dam z siebie wszystko, a w przyszłym sobie odpuszczę”. Jaki jest ogólny wniosek? Powinniśmy poświęcać na ruch przynajmniej pół godziny (a najlepiej godzinę) minimum pięć razy w tygodniu. Najkorzystniej będzie, jeśli skupimy wszystkie ćwiczenia w jednym półgodzinnym lub dłuższym bloku.

Bądź aktywna w taki sposób, który nie wymaga myślenia: zobacz wskazówki! -

ZDROWIE MA SENS to praktyczny magazyn o zdrowiu, profilaktyce, dostosowany do aktualnej pory roku.

Ukazał się właśnie numer wiosenny.

Temat numeru: ROLLOWANIE RAKA – dowiedz się, gdzie naprawdę można znaleźć wsparcie i pomoc, a także - co jeść, by obniżyć ryzyko zachorowania.

W tym numerze kwartalnika przygotowaliśmy trzy lekcje długowieczności!

Ponadto: dostosuj wakacje do swojej osobowości i stopnia zmęczenia, zobacz jak zrobić wiosenny detoks, odpoczywaj bez wyrzutów sumienia...

Dodatkowo: ZDROWA WIELKANOC – służące zdrowiu a smaczne przepisy na święta. Przecież świąteczne posiłki nie muszą kojarzyć się z przejedzeniem. Mogą być lekkie i odżywcze.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze