Filmoterapia: HEL

Film Hel
123rf.com

Czy psychiatra może okazać się bezradny wobec własnych problemów? Film „Hel” komentuje terapeuta Tomasz Harasimowicz.

Piotr, w którego rolę wciela się Paweł Królikowski, jest mężczyzną po czterdziestce, z zawodu lekarzem psychiatrą, pracuje w szpitalu. Głównego bohatera poznajemy podczas jednego z dyżurów – w szpitalu z odrapanymi drzwiami bez klamek, brudnymi korytarzami, odpadającymi kafelkami. Tego dnia na oddział trafia dwudziestokilkuletni chłopak po zatruciu narkotykowym. To Kamil, syn, z którym Piotr nie miał kontaktu od kilku lat. Chłopak nie wydaje się zadowolony ze spotkania i szybko opuszcza szpital. Jednak Piotr postanawia odnowić ich relację. Zaprasza syna do siebie i poznaje ze swoją młodą narzeczoną. Okazuje się jednak, że zerwana więź nie jest tak prosta do odbudowania, a nad Piotrem wisi problem z przeszłości.

Okiem terapeuty

Na portrecie Piotra stopniowo pojawiają się kolejne rysy, początkowo widzimy go jako oddanego pacjentom, opiekuńczego lekarza. – i może to zrodzić pytanie, czy postawa zaangażowania nie jest formą wyparcia, ucieczki przed własną słabością– zauważa Tomasz Harasimowicz, terapeuta i konsultant ds. uzależnień. – Piotr stopniowo otwiera coraz większe przestrzenie własnej osobowości troskliwego mężczyzny w relacji z kobietą, opiekuńczego w relacjach z pacjentami, jednak bezradnego w relacjach z synem i z samym sobą.

Autentyczna troskliwa postawa Piotra wobec pacjentów, poświęcenie, uważność na innego człowieka nie chroni bohatera przed nim samym, nałogiem uzależnienia od heroiny w który jest uwikłany, okazuje się „pomagaczem”, który sam wymaga pomocy. – Tak zarysowana sytuacja bohatera uzmysławia brak granic w przypadku choroby. Uzależnienie dotyka ludzi ze wszystkich grup zawodowych,– zauważa terapeuta. – Wydaje się, że lekarz powinien mieć większą świadomość, czym jest nałóg i jak sobie z nim radzić. Jednak, w uzależnieniu nie ma znaczenia, jaki wykonujemy zawód czy jakie mamy wykształcenie. Człowiek jest istotą ułomną i tak też został ukazany Piotr.