1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Uważność.Trening pokonywania codziennych trudności

123rf.com
123rf.com
Uważność to droga do dobrego samopoczucia. Można ją praktykować bez specjalnego treningu i poświęcania jej mnóstwa czasu.

Terapeuta i ekspert w dziedzinie uważności, dr Ronald Siegel, w książce  „Uważność. Trening pokonywania codziennych trudności” podaje mnóstwo ćwiczeń, które można wykonać podczas codziennych czynności. Nas zainteresowało najbardziej ćwiczenie na uważność podczas jedzenia.

Przygotowanie:
Wybierz posiłek, który możesz zjeść w spokoju, kiedy nikt cię nie pogania. Spożyj go w samotności lub z innymi osobami, które chcą praktykować tę szczególną medytację z jedzeniem. Będziesz potrzebował na to co najmniej pół godziny spokoju. Jeśli jesteś w towarzystwie, umówcie się, że będziecie jeść w ciszy i unikać kontaktu wzrokowego. Jeśli wolisz wariant jedzenia w samotności, nie włączaj telewizora ani radia, nie czytaj, nie odbieraj telefonu. Kiedy będziesz nakładać sobie porcje na talerz, pamiętaj, że jedząc uważnie, szybciej czujemy się syci, więc dopilnuj, by porcja nie była zbyt duża.

Początek medytacji: Po pierwsze, skoncentruj się na doświadczeniu siedzenia. Zamknij oczy i przez kilka chwil skupiaj się na oddechu. Poczuj kontakt swojego ciała
z krzesłem, a swoich stóp z podłogą. Po drugie, popatrz na jedzenie. Zauważ jego konsystencję, kolor i ułożenie na talerzu. Spójrz na nie jak na dzieło sztuki. Pomyśl chwilę o tym, skąd się ono wzięło. Kto posiał zboże, zerwał warzywa, hodował zwierzęta…? Ile wysiłku włożono w wyprodukowanie i przygotowanie tego jedzenia i jakie niezwykłe, choć całkiem naturalne procesy to umożliwiły.

Samo sedno:
Kiedy dokładnie obejrzysz posiłek i zastanowisz się nad jego pochodzeniem, weź do ust pierwszy kęs. Dobrze jest odłożyć widelec lub łyżkę, zanim zaczniesz przeżuwać. Przez cały posiłek wykonuj tylko jedną czynność na raz: patrz na jedzenie, podnoś je do ust, skup się na ruchu kierowania do ust widelca lub łyżki… Kiedy przeżuwasz, skupiaj się tylko na tym. Twój umysł będzie pewnie próbował ucieczek. Jeśli zauważysz, ze tracisz kontakt z tym, co się dzieje w chwili obecnej, sprowadź uwagę na to, co robisz. Kiedy tylko poczujesz się najedzona, przestań jeść.

Na zakończenie:
Zjedzenie całego posiłku w ramach regularnej praktyki medytacji zwykle powoduje całą gamę reakcji. Zapisz swoje spostrzeżenia. Większość ludzi podczas takiej medytacji silniej odczuwa smaki i wcześniej jest syta.

Źródło: R.D. Siegel, „Uważność. Trening pokonywania codziennych trudności”, wyd. Czarna Owca 2011

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze