fbpx

Tomasz Srebnicki: Jestem zła

Tomasz Srebnicki: Jestem zła
fot.123rf

Często źródłem złości są przekonania na temat przekraczania naszych granic. – mówi ekspert SENSu Tomasz Srebnicki – psychoterapeuta poznawczo-behawioralny.
Jestem zła. I nie wiem w sumie na co. Jestem szczęśliwym człowiekiem, nie narzekam na rząd, uwielbiam swoją pracę, mam fajnego męża, jestem też po terapii DDA. Ale jest we mnie dużo złości, agresji. Zwłaszcza na teściową i siostrę męża. To miłe kobiety, choć teściowa za bardzo próbuje kontrolować. Czasem, gdy dochodzi między nami do kłótni, strasznie im odpyskuję. A nie chcę być taka wstrętna.

TOMASZ.SREBNICKIOdpowiedź PSYCHOLOGA: Zastanów się, proszę, jakie myśli mogą kierować Twoją złością czy bardziej – jak się domyślam – obroną przed innymi. Powodów może być jak zwykle wiele. Często źródłem złości są przekonania na temat przekraczania naszych granic. Dzieje się tak często, kiedy mamy za sobą historię bliskich osób, niestabilnych emocjonalnie, a co za tym idzie – postrzeganych jako zagrażające. Jest bardzo prawdopodobne, że pochodząc z rodziny z problemem alkoholowym, doświadczyłaś przekraczania własnych granic oraz że jednocześnie, nie mogąc lub nie umiejąc zareagować, odczuwałaś złość, która następnie przechodziła w wizję tego, jak pokonujesz krzywdzącą Cię osobę. Być może w otaczających Cię kobietach znajdujesz podobne zachowania, które uruchamiają w Tobie lęk przed przekroczeniem granic i jednocześnie czujesz bezradność związaną z poradzeniem sobie z tym. Może oczekujesz, że powinny zachowywać się inaczej, a może tak naprawdę przyczyny ich zachowań nie są motywowane chęcią skrzywdzenia Ciebie. Co zrobić? Może spróbuj powiedzieć im o swoim problemie i poprosić o pomoc w weryfikacji ich intencji w momencie, w którym zrobią coś, co Cię złości.

Więcej listów od czytelników znajdziesz w każdym numerze SENSu w rubryce Listy do psychoterapeuty.

Masz problem, z którym nie możesz sobie poradzić? Napisz do naszego eksperta: sens@zwierciadlo.pl

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze