1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Spotkanie o sensie: Nigdy nie jest za późno

Zobacz galerię 7 zdjęć
W związku z wydaniem książki Pemy Chödrön, światowej sławy buddystki, pt. Nigdy nie jest za późno Wydawnictwo Zwierciadło i Centrum Myśli Jana Pawła II mają zaszczyt zaprosić na wznowione SPOTKANIA O SENSIE, czyli cykl comiesięcznych dyskusji, podczas których poruszane będą tematy związane z sensem życia i pokonywania przeciwności losu. Dzięki cieszącej się od lat niesłabnącą popularnością książce Pemy Chödrön tysiące osób na całym świecie zwycięsko przeszło przez ciężkie chwile. Polecana jest przez wiele gwiazd, m.in. Oprah Winfrey, Gwyneth Paltrow, Jeffa Bridgesa oraz Marianne Faithfull.

Trudne chwile zdarzają się w życiu każdego człowieka. Najważniejsze jest, by umieć czerpać z nich siłę i stawiać czoła przeciwnościom, które niesie ze sobą życie.
 Nigdy nie jest za późno to książka Pemy Chödrön, światowej sławy buddystki, którą pokochały miliony. Co zrobić, gdy dotyka nas strach, niepokój i ból? Gdy nasz bezpieczny świat się rozpada? Pema Chödrön przekonuje, że nigdy nie jest późno, aby przekształcić bolesne przeżycia w coś dobrego i wartościowego. Autorka, dzieląc się własnymi doświadczeniami, uczy jak zaakceptować cierpienie, zamiast od niego uciekać. Przypomina, że prawdziwym źródłem szczęścia jesteśmy my sami.
Droga wojownika polega na troskliwej i pełnej współczucia obserwacji siebie, także w chwilach, gdy niezależnie od naszej woli twardnieje nam serce z powodu żalu, goryczy lub słusznego oburzenia.

Pema Chördön

SPOTKANIA O SENSIE to cykl comiesięcznych spotkań organizowanych przez Wydawnictwo Zwierciadło i Centrum Myśli Jana Pawła II, który rozpoczął się w marcu ubiegłego roku. Cykl cieszył się olbrzymim zainteresowaniem odwiedzających, dlatego organizatorzy postanowili kontynuować spotkania. Doskonałą okazją do ich wznowienia jest książka Pemy Chödrön Nigdy nie jest za późno.

W ramach cyklu zapraszani są znani dziennikarze, autorzy książek, psychologowie, psychoterapeuci i duchowni. Najbliższe SPOTKANIE O SENSIE zostanie poświęcone roli odkrywania prawdy o sobie samym w rozwoju duchowym i o tym, co w tym procesie nam pomaga a co utrudnia. Organizatorzy pragną, aby spotkanie było przestrzenią dialogu i okazją do przyjrzenia się podobieństwom i różnicom pomiędzy tradycją buddyjską, współczesną psychologią a chrześcijaństwem.

W rozmowie wezmą udział:
Renata Arendt-Dziurdzikowska – dziennikarka, coach, trenerka rozwoju osobistego, autorka książki „Możesz odejść, bo cię kocham”, od wielu lat związana z Wydawnictwem Zwierciadło. Zajmuje się zagadnieniami rozwoju wewnętrznego i duchowości.

 

dr Barbara Tyboń –  psychoterapeutka, coach, wykładowczyni, trenerka uważności i empatii. Praktykuje medytację w linii Shambhala. W swojej pracy łączy zachodnią psychoterapię z psychologią buddyjską (psychologia kontemplatywna), najbliższe jest jej holistyczne widzenie drugiego człowieka – jego problemów, jak i ścieżki rozwoju. Uwzględnia wymiar psychogenealogii.

o. Piotr Kropisz SJ – jezuita od ponad 20 lat, kierownik duchowy odpowiedzialny za dom rekolekcyjny w Warszawie Falenicy. Przez lata był duszpasterzem akademickim. Ze studentami organizował między innymi wolontariat do Azji, Ameryki Płd. i Afryki. Współautor książki Ile lat ma Twoja dusza? Znajdź swoją duchową drogę.

Michał Łuczewski – doktor socjologii, psycholog, metodolog, dyrektor programowy Centrum Myśli Jana Pawła II. Zajmuje się myślą i nauczaniem Jana Pawła II, a także tematyką wartości, związków teologii i nauk społecznych, socjologią narodu, pamięci, ruchów społecznych i młodzieży. Stypendysta m.in. Collegium Invisibile, Fundacji im. W. Fulbrighta na Columbia University (2005–2006) i Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Pema Chödrön - autorka wielu bestsellerowych poradników. Buddyjska mniszka amerykańskiego pochodzenia. Po rozstaniu z mężem poszukała ukojenia w buddyzmie. Należy do najwybitniejszych uczniów Czogjama Trungpy. Otrzymała tytuł Aczarii, przeznaczony dla doświadczonych nauczycieli Szambali, którzy swoim życiem potwierdzają mądrość nauk dharmy.  

 

 

Fragment z książki Nigdy nie jest za późno:

CHWILA OBECNA TO NAJLEPSZY NAUCZYCIEL

Życie może nas stawiać naprzeciw pudelka albo wściekłego brytana. To nie przeciwnik jest jednak najważniejszy, lecz odpowiedź na pytanie: czy i jak podejmujemy wyzwanie.

Ogólnie rzecz biorąc, nie lubimy, kiedy jest nam źle. Jednak dla ludzi poszukujących prawdy ― duchowych wojowników ― uczucia takie jak rozczarowanie, wstyd, irytacja, gorycz, złość, zazdrość i lęk nie są czymś złym, czymś, co trzeba odrzucić. Są okazją do uświadomienia sobie, co trzyma nas w miejscu i przed czym uciekamy. Przeszkody uczą nas, jak odnaleźć siłę w chwili, gdy chcemy się poddać i wycofać. Są niczym posłańcy od losu, którzy z ogromną precyzją wskazują nam, gdzie utknęliśmy. Chwila obecna to najlepszy nauczyciel, który, na nasze szczęście, jest zawsze tam gdzie my.

Wypada uznać, że wydarzenia i ludzie, dzięki którym zauważamy swoje nierozwiązane problemy, to dobrodziejstwo losu. Dzięki nim, aby poznać granice swoich możliwości, nie musimy specjalnie stwarzać sobie trudnych sytuacji. Takie okazje pojawiają się bowiem same, z niezawodną regularnością.

Każdy dzień niesie nam sposobność do otwarcia się lub zamknięcia. Najcenniejsze jednak są te chwile, kiedy wydaje się nam, że nie zniesiemy już dłużej tego, co się wydarza: „To zbyt wiele. Sprawy zaszły za daleko!”. Czujemy się źle sami ze sobą. Nie możemy już manipulować sytuacją, nie możemy zrobić nic, żeby wyjść z twarzą. Bez względu na to, jak bardzo się staramy, po prostu nie udaje się. Życie przyparło nas do muru.

To tak, jakbyś przeglądając się w lustrze, ujrzał w nim goryla. Wiesz, że to twoje odbicie i zupełnie ci się ono nie podoba. Próbujesz ustawić lustro pod innym kątem, żeby uzyskać nieco korzystniejszy efekt, ale wszelkie wysiłki zdają się na nic ― wciąż widzisz goryla. To właśnie moment osaczenia przez życie: znalazłeś się w miejscu, w którym nie masz innego wyboru niż stanąć z sytuacją twarzą w twarz: przyjąć albo odepchnąć to, co się wydarza.

 Pema Chödrön 

 

Centrum Myśli Jana Pawła II to warszawska instytucja kultury, miejsce spotkań i dialogu, ośrodek, w którym w sposób różnorodny, bogaty i twórczy jest przybliżane nauczanie Papieża Polaka.

SPOTKANIE O SENSIE 28 marca 2018, godz. 18:00 CENTRUM MYŚLI JANA PAWŁA II ul. Foksal 11, 1 piętro Wstęp wolny!

Szczegóły na Facebooku:

Nigdy nie jest za późno Cena: 39,90 zł

Książka do kupienia w dobrych księgarniach i m.in. na stronie:

https://zwierciadlo.pl/sklep/poradnik/nigdy-nie-jest-za-pozno

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze