1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Szwajcaria. Nie tylko narty

www.mojaszwajcaria.pl
www.mojaszwajcaria.pl
Zobacz galerię 10 Zdjęć

Po aktywnym wypoczynku trzeba czasem… odpocząć. Dzień spędzony na nartach, sankach czy łyżwach możemy zakończyć w spa – dając odpocząć mięśniom w basenie z gorącą wodą termalną lub w saunie z panoramicznym widokiem na Alpy. Inna, równie kusząca opcja, to popołudniowy spacer połączony z odwiedzaniem muzeów, sklepów i oferujących lokalne specjały restauracji. Wszystkie te przyjemności można też ze sobą połączyć –w wielu szwajcarskich miejscowościach znajdziemy bowiem i malownicze ośrodki spa, i bogatą ofertę wydarzeń kulturalnych.

Przepis na relaks

Zalety wód bijących z dziewiętnastu szwajcarskich źródeł odkryli dwa tysiące lat temu Rzymianie. Dzisiaj kąpiel w mineralnych basenach nadal traktowana jest jako znakomity sposób na odpoczynek i odzyskanie równowagi między ciałem, duchem a umysłem. Czas jednak nie stanął w miejscu: we współczesnym szwajcarskim spa wielowiekowe tradycje łączą się z luksusem i nowoczesną technologią. W całym kraju znaleźć można wiele gorących źródeł. W niektórych miejscach – na przykład w Termach Tamina w Bad Ragaz woda o temperaturze 36,5 C wypływa wprost ze źródła do całego kompleksu basenów. W Rigi–Kaltbad przyjemność kąpieli w źródlanej wodzie połączymy z kontemplowaniem architekury –  basen zaprojektował bowiem słynny Mario Botta. Architektoniczny kunszt podziwiać możemy także w termach w Vals– baseny, podłogi i ściany z zielononiebieskiego kwarcytu idealnie wtapiają się w otaczający ośrodek pejzaż. Natomiast w Samedan koło Sankt Moritz baseny ułożone są… pionowo. Stacja termalna zajmuje pięć pięter, zwieńczonych tarasem, z którego rozpościera się zapierający dech widok na krajobraz Gryzonii. Miłośnikom oryginalnych atrakcji polecić można też ośrodek Cinebad w Bernie, w którym relaksowi w basenie towarzyszą specjalne systemy iluminacji oraz obrazy wyświetlane na wielkim kinowym ekranie.

Rodzinne wakacje

Chwile odprężenia w spa, które sprawiają tyle przyjemności dorosłym, nie kuszą spragnionych bardziej dynamicznych atrakcji dzieci. W wielu ośrodkach jest też wyraźnie zaznaczona dolna granica wieku, od jakiego można korzystać ze strefy saun i sal relaksacyjnych. Dlatego podróżując do Szwajcarii z dziećmi warto poszukać hoteli i ośrodków przyjaznych rodzinom, oznaczonych znakiem „families welcome”. Wiele z takich miejsc oferuje nie tylko opiekę dla najmłodszych, ale także kompletne programy zawierające różne atrakcje dla dzieci. Dzięki temu dzieci się nie nudzą, a ich rodzice mogą się spokojnie zrelaksować w strefach wellnes zarezerwowanych dla dorosłych gości.

Spacerem przez miasto

Szwajcaria nie należy do największych państw świata, ale jest ojczyzną czterech różnych kultur i języków. Znajdziemy tu więc nie tylko urozmaicone krajobrazy, ale także wielką różnorodność architektonicznych stylów i lokalnych zwyczajów. Ten niewielki kraj znany jest też z największego na świecie zagęszczenia muzeów. Rekord należy do Bazylei, gdzie na  37 km2 znajduje się aż 40 muzeów. Stała ekspozycja dzieł Paula Klee w Bernie, interaktywne muzeum dla młodszych i starszych czyli Technorama w Witherthur, Muzeum Matterhornu w Zermatt…

Zwiedzając Szwajcarię, możemy mieć kłopot z wyborem, które z licznych atrakcyjnych miejsc chcielibyśmy obejrzeć w pierwszej kolejności. Bardzo przydatny może się też okazać Swiss Pass – specjalny bilet uprawniający nie tylko do przejazdów tramwajami, autobusami, łodziami i siecią kolei podmiejskiej w 75 miastach, ale także dający dostęp do 470 muzeów w Szwajcarii bez dodatkowych opłat

Atrakcyjny plan

Gdzie warto spędzić trochę czasu? Odpowiedź na to pytanie zajęłaby kilka tomów. Zarówno bowiem niewielkie urocze miejscowości jak i tętniące życiem metropolie mają zawsze swój odrębny charakter. Nic więc dziwnego, że w Szwajcarii każdy z łatwością znajdzie coś dla siebie. Wielbiciele średniowiecznych miasteczek będą pod urokiem niewielkich domów i malowniczych krętych uliczek w Chur – najstarszej miejscowości Szwajcarii. Warto się tu zatrzymać chociażby w drodze na narty – Chur to bowiem znana stacja przesiadkowa na trasie pociągów, którymi dojechać można do wielu stacji narciarskich i ośrodków termalnych w Gryzonii. Zwolennicy spacerów z wielką przyjemnością odnajdą się w Winterthur – mieście znanym nie tylko z bogactwa muzeów, ale także z największej w Europie miejskiej strefy przeznaczonej wyłącznie dla pieszych. W Winterthur działa też w zimie nietypowa dyskoteka zorganizowana na krytym lodowisku Deutweg. W położonym blisko Zurychu Baden warto nie tylko spędzić trochę czasu w jednym z wyjątkowo licznych ośrodków termalnych, ale także – jeśli wybieramy się tam w grudniu – przewidzieć w planach wieczorny spacer po mieście słynącym z gwiazdkowych iluminacji. W planie podróży warto przewidzieć też wizytę w Zurychu – podróż pociągiem z lotniska do samego centrum miasta zabiera tylko 10 minut. Zakupy na przepięknie oświetlonej w okresie przedświątecznym słynnej Banhofstrasse oraz spacer nad jeziorem czy po krętych uliczkach starego miasta można zakończyć kolacją serwowaną w… tramwaju.

Spędzając urlop w Szwajcarii, jedyny kłopot możemy mieć z tym, że nie sposób w trakcie nawet dość długiej podróży skorzystać z wszystkich kuszących nas atrakcji. To jednak doskonały powód, by tu jeszcze wrócić.

więcej informacji o Szwajcarii 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze