1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

ABC początkującego żeglarza

Co warto wiedzieć przed podróżą.

Żeglarstwo mogą uprawiać niemal wszyscy. Wszyscy, którzy chcą. Żeglują pary z dziećmi, nawet z niemowlętami, ludzie młodzi, a także osoby niewidome, upośledzone i niepełnosprawne. Pływają ludzie z chorobami serca, z protezami i cukrzycą. Wszystko się da, trzeba tylko rozsądnie przygotować wyjazd, zarówno pod kątem założeń rejsu, doboru jednostki, jak i rejonu żeglugi. Żeglarstwo jest doskonałą formą aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Wysiłek i obciążenie, z jakim się wiąże zależy od indywidualnego zaangażowania członka załogi - można odpoczywać nudząc się, albo wrócić z pięknie wymodelowanymi mięśniami.

Trudności jakich można się spodziewać to choroba morska, spotęgowana zmęczeniem wynikającym z długiego przelotu lub przeciągającej się imprezy. Czasem zdarza się zmiana trasy ze względu na nieprzewidywalną pogodę i wówczas planowane atrakcje zastępują inne – nierzadko prawdziwe niespodzianki. Do konfliktów dochodzi na długich transoceanicznych rejsach, ale pod czujnym okiem kapitana przekształcają się w naukę o samym sobie i tolerancji. Żeglarstwo jest formą podróżniczą, eksploatacyjną, bliską idei globtroterów, dostępną w czasie urlopu. Warto wybrać się przynajmniej na tydzień rejsu i zasmakować słonego smaku przygody.

Nie zaleca się inwestowania w najnowsze sztormiaki przed pierwszym rejsem. Organizator poinformuje Was co jest przydatne, a co niezbędne. Często ciepły polar czy kurtka wodoodporna wystarczą na „pierwszy raz”. Nabierając doświadczenia sami zdecydujecie jaki zakres ruchu powinna Wam zapewniać odzież morska oraz jaka marka jest dla Was najlepsza.

Nie powinno się także stosować leków na chorobę komunikacyjną. Powodują senność i zwolnione reakcje, co przekłada się na zmniejszenie bezpieczeństwa. Każdy musi się przyzwyczaić do kołysania, a żadne środki tej adaptacji nie przyspieszą.

Próbowanie własnych sił późną jesienią na Bałtyku, czy w okolicach Hornu nie będzie trafnym wyborem. Takie doświadczenie z pewnością będzie niezapomniane, ale też niestety negatywne w odbiorze.

Błędem jest również zabieranie walizki ze stelażem, której nie da się zmieścić w schowkach jachtu. Plecaki i miękkie torby można zwinąć i schować pod koją. Właściciele walizek będą zmuszeni nocować z nimi w koji.

Żeglarskie top 10

Za mekki żeglarstwa uważa się Francuską Polinezję, Karaiby, Seszele, Wyspy Dziewicze, Andamany, Zatokę Ha Long w Wietnamie, norweskie fiordy, wyspy greckie, Bay of Island w Nowej Zelandii oraz Wenezuelę. Trudno będzie wybrać się we wszystkie te miejsca, ale tego Wam życzę. Pomyślnych wiatrów!

Dowiedz się więcej: jak zaplanować pierwszą wyprawę żeglarską.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze