1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Portugalia: Vila Nova de Gaia i piwnice porto

Po przejściu przez Ponte Dom Luís I, przerzucony nad Duero, opuszcza się Porto i wchodzi do miasteczka Vila Nova de Gaia (lub po prostu Gaia). Wybrzeże po tej stronie w ostatnich latach rozwinęło się w tym samym stopniu, co po stronie północnej – jak grzyby po deszczu wyrosły tu liczne bary, kawiarnie i restauracje.

Statki wycieczkowe cumują wzdłuż esplanady. Drewniane stateczki z żaglami znane są jako barcos rabelos, dawniej używane do transportu beczek wina w dół rzeki. Widoki z Gaia są ładniejszeniż z Porto – XVIII -wieczny krajobraz miejski od Palácio de Cristal po wieże katedry, zakłócony tylko kilkoma współczesnymi budynkami. Z górnego Porto najszybciej można się tu dostać, korzystając z kolejki linowo-szynowej ze stacji blisko Praça da Batalha, a na stępnie przechodząc przez most. Można też wsiąść w auto bus 57 lub 91, które jadą z São Bento przez most i na stępnie wzdłuż wybrzeża w Gaia.

Miasteczko Gaia, co oczywiste, jest całkowicie zdominowane przez handel porto – z daleka widać ogromne litery składające się na firmowe nazwy piwnic i magazynów, widniejące na dachach. Znaczna część piwnic stoi dumnie wzdłuż wybrzeża, ale są też inne, ukryte pośród XVIII -wiecznych uliczek. Mimo że większość z nich już dawno została wykupiona przez międzynarodowe przedsiębiorstwa (włącznie ze słynną marką Cockburn), ciągle starają się utrzymać przyjazny wizerunek rodzimych przedsięwzięć. Właściwie wszystkie organizują degustacje i wycieczki (prowadzone po angielsku) z nadzieją skuszenia zwiedzających do kupowania ich produktów.

Większość otwarta jest codziennie od maja do października; niektóre bywają zamknięte zimą w weekendy albo można je zwiedzać tylko po wcześniejszym umówieniu się. Jeżeli jest jakaś opłata za wejście (zazwyczaj kilka euro), jej wysokość potrąca się od zakupów. Wycieczki po piwnicach mniejszych i mniej znanych firm (jak Barros, Almeida czy Cálem) są zazwyczaj bardziej kameralne niż te organizowane przez większych producentów. Wszystkie jednak są interesujące i można się na nich sporo dowiedzieć na temat różnicy pomiędzy „tawny” i „ruby”, jak również najlepszych roczników.

Kawiarnie i restauracje

W Porto jest ogromny wybór lokali: od niewielkich tascas i secesyjnych kafejek na Starym Mieście po modne restauracje nad rzeką. Jeśli jednak ktoś w czasie dłuższego pobytu zapragnie zróżnicować swoją dietę, to pomimo wielkości miasta i dużej liczby lokali nie będzie to łatwe. Oferowane zestawy są do siebie bardzo podobne – podstawę stanowią w nich ryby z grilla, owoce morza i bacalhau. Lokalną specjalnością są tripas (flaki) – legenda głosi, że mieszkańcy Porto bezinteresownie oddali całe mięso wyprawie do Afryki Północnej, organizowanej przez Henryka Żeglarza, a sami zostawili sobie tylko flaki. Od tej pory podawane są one à moda do Porto (duszone z chouriço i białą fasolą). Innymi typowymi daniami portuense są: caldo verde (gęsta zupa warzywna), sardynki z grilla, a dzięki powracającym emigrantom także francesinha („małe francuskie coś”) – kawał smażonego mięsa, kiełbasa i szynka podawane w zapiekanym chlebie, ze stopionym serem oraz ostrym sosem pomidorowo-piwnym.

Na obu brzegach Duero jest mnóstwo miejsc, w których można spędzić miły wieczór. Po stronie Porto, wzdłuż Cais da Ribeira, pod kamiennymi łukami, ciągnie się szereg restauracji rybnych, w większości nastawionych na turystów. Skromniejsze lokale ukryte są w Rua da Fonte Taurina i innych bocznych uliczkach. Za rzeką, w Vila Nova de Gaia, zapraszają zarówno tradycyjne knajpy rybne, jak i wiele międzynarodowych barów i restauracji, oferujących hiszpańskie tapas, kuchnię włoską i indyjską, brazylijskiego grilla, a także irlandzki pub. Najtaniej można zjeść w centrum miasta, szczególnie dużo niedrogich lokali ulokowało się wokół uniwersytetu (naprzeciwko Jardim da Cordoaria), przy Rua de Bonjardim, na południe od kościoła Clérigos (przy ulicach takich jak Rua dos Caldeireiros) i na Praça da Batalha. Na największym targu – Mercado do Bolhão – można zjeść bardzo tani zestaw sardynek z grilla czy czegoś podobnego w jednej z kilku małych kafejek pośród straganów z kwiatami.

 

Napoje i życie nocne

Najwięcej barów znajduje się w Ribeirze i po drugiej stronie rzeki, w Gaia, gdzie można wybierać między barami a klubami tanecznymi w okolicy Cais de Gaia, których właściciele starają się przyciągnąć klientów szklanymi ścianami, fontannami i tarasami na dachach. Sporo barów znajduje się także w Massarelos, na zachód od centrum (zwłaszcza na barkach wzdłuż Rua do Ouro) i w Foz do Douro, blisko plaży, miłośnicy klubów powinni natomiast udać się do Boavisty, Ramalde na przedmieściach i Mato sinhos. Najlepsze miejsce na degustację porto to z kolei Solar do Vinho do Porto w centrum i Vinologia w Ribeirze.

Większość barów czynna jest od 22.00 do 2.00, a w weekendy do 4.00 (…) Zabawa w klubach zaczyna się ok. północy i trwa do 4.00 lub 5.00 nad ranem, a wstęp kosztuje 5–15 € (więcej podczas koncertów najlepszych DJ-ów i specjalnych imprez).

Sztuka, muzyka i kultura

W Porto odbywa się mnóstwo interesujących imprez kulturalnych, o każdej porze roku można więc znaleźć coś dla siebie. W nowej sali koncertowej, Casa de Música, organizowane są liczne koncerty, tu także posłuchać można Orquestra Nacio nal do Porto (), jednej z najlepszych orkiestr w kraju. Koncerty odbywają się także w innych miejscach, zwłaszcza w Casa des Artes i Coliseu do Porto. Latem muzyki posłuchać można również pod gołym niebem, m.in. w Jardins do Palácio de Cristal i w parku Serralves. Sztuki teatralne wystawiane są niemal wyłącznie w języku portugalskim, ale odbywa się sporo pokazów tańca nowoczesnego i innych eksperymentalnych przedstawień. Lepiej jednak wybrać się do kina, gdyż filmy w Portugalii wyświetlane są w językach oryginalnych. Repertuary sprawdzić można w gazetach lub zajrzeć do jednego z multipleksów w centrach handlowych na przedmieściach, jak choćby NorteShopping. Informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Porto zamieszczane są w kwartalniku Agenda do Porto (po portugalsku i angielsku; www.agendadoporto.pt), dostępnym w biurach informacji turystycznej. Dobrym źródłem informacji jest też miejscowy dziennik, Jornal de Notícias (). Bilety na większość imprez (zwykle w cenie 10–14  ) kupić można w przedsprzedaży w księgarniach i sklepach muzycznych FNAC, gdzie odbywają się też występy i spotkania.

Zakupy

Jedną z największych atrakcji Porto są tradycyjne sklepy, często urządzone w przepięknych, secesyjnych wnętrzach, w których kupić można wszystko, od bacalhau i porto po złotą biżuterię i antyki. Nawet mieszkańcy centrum zaopatrują się w większość produktów w małych sklepikach. W pobliżu wieży Clérigos kupić można zarówno jabłka czy świńskiozór, jak i buty czy wiadro. Niezwykle gwarne jest także główne targowisko miasta, Mercado do Bolhão, choć inne tego typu obiekty wyparte zostały przez nowoczesne centra handlowe. Największe z nich to NorteShopping w północno -zachodniej części miasta Senhora da Hora (dojazd metrem).

Dwa największe deptaki handlowe to Rua de Cedofeita i bardziej ekskluzywna Rua de Santa Catarina. Znajdują się tam sklepy znanych firm (…), butiki, zakłady jubilerskie, sklepy z butami, urządzeniami elektronicznymi, a także niewielkie domy handlowe. Księgarnie znaleźć można przy Rua de Ceuta i Rua da Fábrica, na zachód od Avenida dos Aliados.

Sklepy czynne są pon.–pt. 9.00–18.00/19.00 (niektóre bywają zamykane na godzinę w porze lunchu) i sob. 9.00–13.00. Większe sklepy są często otwarte przez cały dzień aż do 20.00, także niedz., a centra handlowe – od 10.00 do 22.00 (restauracje do północy).

Informacja przygotowana wg przewodnika "Podróże z pasją. Portugalia"

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze