Zasady wypoczynku nad wodą

Zasady wypoczynku nad jeziorem
123rf.com

Lato w pełni, chętnie wybieramy się nad wodę. Ale żeby chwila wytchnienia była naprawdę przyjemna, powinniśmy szanować otoczenie i siebie nawzajem. Zwłaszcza, że wielu przypadkach zachowania ekologiczne idą w parze ze zdrowym rozsądkiem.
Nad rzekę, jezioro czy staw jedziemy często samochodem. I niestety wielu z nas, zamiast zostawić auto na parkingu lub przy drodze, stara się dojechać jak najbliżej wody. W skrajnych przypadkach kierowcy parkują nawet na kąpielisku. Idiotyczne zachowanie? No właśnie, więc dlaczego tak uparcie łamiemy zakazy i uprzykrzamy sobie życie? Z oczywistych powodów w miejscach, gdzie się kąpiemy nie myjemy też aut ani ich nie naprawiamy. Kto chciałby wejść do wanny, w której właśnie myto opony?

Kolejnym poważnym problemem jest zachowanie porządku. Tu znowu nie trzeba koniecznie mówić o zachowaniu ekologicznym, tylko o zdrowym rozsądku. Wystarczy pomyśleć, że jeśli na plaży zostawiamy opakowania po żywności, papiery czy inne śmieci, a nikt ich nie sprząta, to kiedy za miesiąc wybierzemy się w to miejsce ponownie, będziemy w nich brodzić po kostki. Przyjemne? Raczej nie! Jeszcze groźniejsze skutki może mieć wrzucanie butelek do wody. Nie tylko zanieczyszczają środowisko, ale też ktoś może nadepnąć na nie i prosto z kąpieli będzie musiał jechać na ostry dyżur.

Mimo akcji społecznych i medialnych wiele letnich wypadków nad wodą nadal wynika z brawury. Niestety sprzyja jej alkohol. Niepomni na to, że picie w przestrzeni publicznej jest zabronione i grozi nam minimum 100-złotowy mandat, spożywamy procentowe napoje, a potem idziemy się kąpać. Policyjne dane są zastraszające – 8 na 10 osób, które toną, jest pod wpływem alkoholu. Nierozsądne jest również przecenianie swoich umiejętności. Rzeka czy jezioro to coś zupełnie innego niż basen. Naturalny akwen jest nieprzewidywalny. Jeśli chcemy bić rekordy, to umówmy się z kimś, że nas będzie obserwował i w razie konieczności przyjdzie z pomocą. Tak samo zachowujmy się wobec osób, z którymi wypoczywamy.