1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Żeglarstwo wczoraj i dziś

123rf.com
123rf.com
Żeglarzom zawdzięczamy poznanie nowych kontynentów, kultur i smaków. Współcześnie to ważny sport i jedna z najpiękniejszych form wypoczynku. Można je uprawiać samotnie albo w grupie. Przez całe życie.

Starożytni traktowali żeglarstwo jako sposób na transport wojska i towarów. W erze nowożytnej drogą morską odbywano wyprawy geograficzne, a następnie zaczęto się ścigać.

Międzynarodowe żeglarstwo zostało zapoczątkowane w 1851r, gdy w  Londynie odbywała się światowa wystawa przemysłowa. Dla jej uświetnienia zorganizowano się wielkie wyścigi jachtów w Cowes, stolicy brytyjskiego jachtingu, najświetniejszego wówczas na świecie.

W Igrzyskach Olimpijskich żeglarze pierwszy raz brali udział w 1900 r., następnie 1908 i  od tamtej pory są regularnie obecni w zawodach. Program tej dyscypliny jest dość często zmieniany w zależności od popularności poszczególnych klas. Od początku trendami stawały się coraz mniejsze łodzie z mniej liczną załogą. W kilku początkowych olimpiadach startowały żaglówki z załogą 10-12 osobową. W Igrzyskach Sydney 2000 tylko jedna klasa żeglarska miała 3-osobową załogę.

Kobiety były zawsze dopuszczane do startów w Igrzyskach razem z mężczyznami, a w 1984 zostały wprowadzone oddzielne klasy specjalnie dla kobiet. W 2000 r. odbywały się starty klas tylko dla kobiet, tylko dla mężczyzn oraz tzw. mix.

Polacy pływali we Władywostoku i Charhinie jeszcze w czasach zaborów. Kiedy po I wojnie światowej Polska uzyskała dostęp do morza w Charzykowach, powstało Stowarzyszenie Przyjaciół Żeglarstwa. W 1922 r. Stowarzyszenie przekształciło się w Klub Żeglarski - Chojnice (pierwszy klub żeglarski). W 1924 r. powstał Yacht Klub Polski (YKP). Pierwsze szkoleniowe obozy żeglarskie odbywały się na Helu w latach 20. XX w. Po II wojnie Polska uzyskała szerszy pas wybrzeża morskiego i przystąpiono do odbudowy sportu żeglarskiego niemalże od podstaw (jachty i przystanie byty zniszczone, wody morskie i śródlądowe zaminowane). Naczelną władzą żeglarską od 1924 r. jest  Polski Związek Żeglarski (PZŻ).

W marcu 1967 r. pierwszy Polak samotnie wyruszył w rejs dookoła świata. Kapitan Leonid Teliga  na jachcie wybudowanym własnymi siłami Jolu "Opty" (43 m2). Trasa rejsu wiodła z Casablanki poprzez Barbados, Kanał Panamski, Wyspy Oceanii, Tahiti, Ocean Indyjski, Przylądek Dobrej Nadziei. Reis kończy się w Casablance po 27,5 miesiącach żeglugi.

Do popularyzacji żeglarstwa przyczynił się kpt Krzysztof Baranowski, który nie tylko pływał, ale także pasjonujące opisywał swoje rejsy – zarówno te samotne, jak i z załogą. Dumą narodową stały się również największe żaglowce – m.in. „Pogoria” i „Dar Pomorza”.

Z każdym rokiem zwiększa się liczba zawodników oraz państw startujących w konkurencjach jachtingu w czasie igrzysk olimpijskich, a także i innych, ważnych imprez międzynarodowych. Na ostatniej olimpiadzie liczba reprezentacji poszczególnych krajów przekroczyła 16 załóg, co jest wynikiem bardzo dobrym – cały czas widoczna jest tendencja wzrostowa, z roku na rok przybywa kolejnych ekip, pojawiają się nowe klasy.

Rośnie również liczba miłośników wypoczynku pod żaglami, i to zarówno w Polsce, jak i za granicą. Co ciekawe, to właśnie Polacy są często właścicielami firm, które czarterują jachty w wielu pięknych zakątkach świata.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze