1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Udekoruj swój dom na Boże Narodzenie

Zobacz galerię 5 zdjęć
Mało jest tradycji, które budzą tak jednoznacznie pozytywne skojarzenia, jak tradycje bożonarodzeniowe. Końcówka roku jest dla większości z nas czasem wyciszenia, złagodzenia sporów, dawno wyczekiwanych spotkań z rodziną i przyjaciółmi, ale także czasem, w którym szczególną uwagę zwracamy na estetykę naszego otoczenia.

Bożonarodzeniowe dekoracje pojawiają się w naszych domach ze znacznym wyprzedzeniem, niosąc ze sobą zapach dzieciństwa, prezentów i... mroźnej śnieżnej zimy, która gości u nas coraz rzadziej. Chociaż od ładnych paru lat siadamy do Wigilii mając za oknami raczej podmuchy frontowego wiatru niosącego ciepłe, niemal wiosenne, powietrze i opady deszczu, na świątecznych dekoracjach nieodmiennie goszczą płatki śniegu, aniołki, bałwany i renifery świętego Mikołaja. Zawsze przecież można zasłonić okna, rozpalić w (ekologicznym) kominku i udawać, że białe Boże Narodzenie jednak jest takie jak zapamiętaliśmy z dzieciństwa.

Duch Bożego Narodzenia tkwi w szczegółach...

Gwiazdy, gwiazdki i gwiazdeczki pojawiają się w naszych domach już na przełomie listopada i grudnia. Dzień jest krótki, zmrok zapada kiedy jeszcze siedzimy w pracy czy w szkole, nie ma więc przyjemniejszego popołudnia i wieczoru, niż ten spędzony w domu pełnym światła i ciepła. Gwiazdy i śnieżynki pojawiają się przylepione do okiennych szyb, w postaci zawieszek i girland.

Białe, srebrne, złote, misternie wycinane z filcu albo bibuły, z pozłacanego błyszczącego papieru, posypane brokatem... - zawsze idealnie komponują się ze świecami zapachowymi czy kominkami na olejki eteryczne rozstawionymi w newralgicznych miejscach domu. Im bliżej Świąt, tym więcej dekoracji pojawia się w mieszkaniu. Naklejki na szyby, ustawione na parapecie Gwiazdy Betlejemskie, pomarańcze z wbitymi w nie goździkami, roztaczające niesamowity zapach czy wieńce adwentowe na drzwiach wejściowych. Tradycje z różnych stron świata mieszają się i przenikają, tworząc miły dla oka świąteczny wystrój domu. A kiedy do ozdób dołączy wszechobecny zapach pierników i cynamonowych ciasteczek, Duch Bożego Narodzenia na dobre zadamawia się w naszym mieszkaniu.

Czas prezentów

Okres bożonarodzeniowy to także czas prezentów. Maraton rozpoczyna się już 6 grudnia. Święty Mikołaj albo Gwiazdor przynoszą grzecznym dzieciom (dorosłym podobno też...) wymarzone podarunki. Niedługo potem, kolejne niespodzianki - albo ziszczone marzenia - czekają na nas pod choinką. Połowa radości z otrzymanego prezentu to oryginalne i piękne opakowanie, które jeszcze bardziej zaostrza apetyt na jego zawartość.

Tak jak starannie dobieramy prezenty dla naszych bliskich, tak równie pieczołowicie powinniśmy zadbać o ich opakowanie. Do dyspozycji mamy przecież nie tylko tradycyjny papier pakowy czy torebki prezentowe. Coraz popularniejsze są woreczki jutowe, płócienne czy bawełniane, przewiązane zwykłym sznurkiem. Chętnie sięgamy po szary papier, kolorowe wstążki czy najprostsze kartonowe pudełka.

Część tych rozwiązań ma charakter ekologiczny, część wiąże się z potrzebą minimalizmu albo indywidualizacji opakowania - szary papier oraz szary karton dają duże możliwości zdobnicze. Starannie zapakowany, trafnie dobrany prezent na długo zostaje w pamięci obdarowanego i jest dla niego źródłem dobrej energii nie tylko podczas Bożego Narodzenia, ale i przez cały kolejny rok - to przecież dowód na to, że jest się kochanym, akceptowanym i ktoś naprawdę zna nasze najskrytsze marzenia.

Wigilijny stół

Jednym z najbardziej wyczekiwanych przez dzieci świątecznych symboli jest choinka. Sztuczna czy naturalna, zawsze powinna być pięknie przystrojona. Nie ma większej przyjemności, niż zasiąść do Wigilii przy kolorowej, pełnej światełek choince, pod którą leżą pięknie zapakowane prezenty. Także wigilijny stół warto udekorować tak, żeby ta najniezwyklejsza kolacja w roku była naprawdę uroczysta. Potrzebny więc będą: elegancki bieżnik lub obrus, ozdobne serwetki, piękne świece i świeczniki a także okolicznościowe toppery do świątecznych słodkości, np. muffinek.

Wigilijny stół, na którym, często ten jeden jedyny raz w roku,  położymy elementy najlepszej zastawy i najozdobniejsze sztućce powinien wyglądać naprawdę bajkowo. No co dzień rzadko mamy okazję zasiadać wraz z rodziną i przyjaciółmi przy wspólnym stole i delektować się smakołykami. Wigilia Bożego Narodzenia daje okazję do przebywania nie tylko w wybornym towarzystwie, ale i przy najpiękniej jak to możliwe, zastawionym stole. Doskonałym pomysłem położenie przy każdym nakryciu gałązki świeżej pachnącej jedliny obwiązanej przepiękną białą organzą ze złotym nadrukiem. Organza może także być samodzielną ozdobą układaną bezpośrednio na białym obrusie.

Szum anielskich skrzydeł

Niemal przez cały grudzień dzieci trwają w oczekiwaniu na Boże Narodzenie. W przedszkolach, szkołach czy domach kultury przygotowywane są jasełka, maluchy własnoręcznie robią kartki świąteczne, ozdoby choinkowe, , opakowania na prezenty - i same prezenty.

Nierzadko na szkolnym korytarzu spotkać można korowód świętego Mikołaja, a centra miast zapraszają mieszkańców i przyjezdnych na tradycyjne targi bożonarodzeniowe. Nic dziwnego, że wyczekujące pierwszej gwiazdki dzieci ulegają magii świąt i chętnie sięgają po przebrania związane z tym właśnie okresem. Nie tylko podczas szkolnego przedstawienia, ale i podczas rodzinnej Wigilii dziecko może wystąpić przebrane za aniołka czy w czapce świętego Mikołaja. Anielskie skrzydła, będące częścią stroju, można wszystkim zaproszonym gościom przypiąć wprost do krzeseł - niech chociaż na czas uroczystej kolacji wszyscy biesiadnicy będą anielsko spokojni i cierpliwi.

Światło wygrywa!

Bogata symbolika Bożego Narodzenia to efekt fuzji wielu wierzeń i tradycji. Najważniejsze w obrzędowości tego niezwykłego czasu jest światło, które w te najkrótsze i najciemniejsze dni roku wygrywa i daje nadzieję na nowy lepszy czas. Trudno się więc dziwić, że dekorując dom sięgamy po świece, girlandy ledowych lampek, białe jak śnieg gwiazdy czy brokatowe płatki śniegu. Byle było jaśniej, cieplej, optymistyczniej...

to nie tylko zadość czynienie tradycji, ale także możliwość międzypokoleniowej współpracy. To właśnie na okoliczność przedświątecznego dekorowania domu najmłodsi i najstarsi członkowie rodziny zasiadają przy wspólnym stole, żeby planować, rozmawiać dzielić się opowieściami o swoim życiu.

Obok ozdób robionych samodzielnie, warto sięgnąć po gotowe akcesoria na święta. Znacznie ułatwią one dekorowanie domu tym z nas, którzy nie znajdują przyjemności w wycinaniu, malowaniu i sklejaniu, ale zawsze marzyli o pięknie ozdobionym mieszkaniu. Misterne ozdoby na okna, kalendarze adwentowe, papierowe girlandy, pękate świece, banery dekoracyjne - wszystkie one przyczynią się do stworzenia niepowtarzalnego bożonarodzeniowego nastroju uwielbianego przez dzieci i dorosłych. Pozwólmy sobie w ciemne zimowe dni na odrobinę słońca w sercach i światła w naszych domach. Kolejna okazja do spontanicznego dekorowania domu i wyczekiwania pierwszej gwiazdki dopiero za rok...

Jeśli potrzebujesz wyjątkowych dekoracji świątecznych, wejdź na stronę i skorzystaj z szerokiej oferty ozdób na święta.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze