fbpx

Wakacje w Górach Izerskich

Wakacje w Górach Izerskich
flickr.com/photos/olgierd

Aktywny wypoczynek pomaga rozruszać mięśnie, polepszyć formę, a przede wszystkim gwarantuje produkcję endorfin – czyli hormonów szczęścia. Na nieograniczoną przestrzeń do długich spacerów czy jazdy rowerem trudno liczyć w zatłoczonych miejscowościach nadmorskich, ale łatwo ją znaleźć w górach. Warto wybrać się w położone w Sudetach Góry Izerskie.
Góry Izerskie leżą w województwie dolnośląskim. Po stronie polskiej wysokość grzbietów wynosi między 970 a 1120 m n.p.m., a to oznacza, że wspinaczka jest całkowicie bezpieczna, także dla dzieci i osób starszych. W Górach Izerskich panuje wyjątkowy mikroklimat, występujące tu minerały, złoża borowiny, wody mineralne oraz radoczynne są wykorzystywane do picia, jak i do kąpieli leczniczych.

To doskonały region do spacerów, Nordic Walking oraz jazdy na rowerze. Na miłośników dwóch kółek czeka Single Track, czyli pierwszy w Europie całościowy system tras MTB, inspirowany pomysłami rodem z Walii, Szkocji czy Irlandii.

W sercu Gór Izerskich leży Świeradów Zdrój, kurort z długą tradycją, pełen ciekawych zabytków, takich jak Czarci Młyn z XIX wieku, czyli skansen „Muzeum Chleba”, gdzie można obejrzeć dawny cykl produkcji pieczywa. W promieniu 20 km od miasteczka znajdują się trzy ciekawe zamki: Zamek Śląskich Legend w Pławnej, Zamek Czocha w Leśnej, jeden z najlepiej zachowanych obiektów w Sudetach, oraz czeski Zamek Frydlant z udostępnionymi do zwiedzania, bogato wyposażonymi wnętrzami oraz zabawkami pochodzącymi z XIX wieku.

Świeradów Zdrój ma dużą bazą hotelową, która poza noclegami oferuje turystom m.in. mapy okolicznych tras, wypożyczalnię górskiego sprzętu i rowerów, pomoc w transporcie czy zakup biletów na kolejkę gondolową na Stog Izerski. Jednym z takich pomocnych miejsc jest Cottonina Villa & Mineral SPA, dysponujące pierwszym w Polsce mineralnym SPA, które bazuje na naturalnych składnikach mineralnych z Gór Izerskich.

W okolicy znajduje się Dinopark, park rozrywki dla dzieci i młodzieży ze ścieżką edukacyjną, na której znajdują się rekonstrukcje kilkudziesięciu naturalnej wielkości dinozaurów. Tuż za niemiecką granicą mieści się natomiast Kultur Insel (Wyspa kultury), gdzie rodzice wraz z dziećmi mogą wcielić się w prawdziwych poszukiwaczy skarbów oraz pościgać się w niekończących tunelach. W pobliżu znajduje się również IQLandia, czyli zakątek gdzie nauka łączy się z zabawą. Zamiast więc leżeć kolejny dzień na plaży – postaw na Góry Izerskie!

fot.www.flickr.com/photos/olgierd