1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Wielki powrót kin samochodowych

W USA złoty okres kin samochodowych przypadł na lata 50. i 60. – działało ich tam wówczas ponad 4 tys.(Fot. iStock)
W USA złoty okres kin samochodowych przypadł na lata 50. i 60. – działało ich tam wówczas ponad 4 tys.(Fot. iStock)
Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy, tak jak my, tęsknią za oglądaniem filmów na dużym ekranie. W wielu miastach Polski ruszają kina, które umożliwiają nam trzymanie niezbędnego w obecnym czasie bezpiecznego dystansu - kina samochodowe. 

Choć początki kin samochodowych sięgają lat 30. ubiegłego wieku, a szczyt ich popularności w USA przypadł na lata 50. i 60., w Polsce ten trend nie cieszył się zbyt dużym zainteresowaniem. Traktowaliśmy je raczej jako letnią przyjemność, okazję do spotkania się ze znajomymi i przypomnienia sobie klasyków filmowych, a na nowości filmowe zdecydowanie woleliśmy wybrać się do tradycyjnego kina. Jednak teraz, gdy tradycyjne kina od wielu tygodni pozostają zamknięte przez panującą pandemię koronawirusa, szukamy alternatyw. A idealną alternatywą okazują się być właśnie kina samochodowe, które już teraz rozpoczynają swoją działalność. Ale od początku…

W 1933 roku Richard Hollingshead otworzył w Camden w stanie New Jersey pierwsze kino samochodowe. Bilet kosztował 25 centów za samochód, a pierwszym wyświetlanym filmem była brytyjska komedia Wives Beware (skrócona wersja filmu Two White Arms). Jak zrodził się pomysł na kina samochodowe w głowie Amerykanina? Otóż jego mama zmagała się z dużą nadwagą, która uniemożliwiała jej wygodne oglądanie filmu siedząc w fotelu kinowym. Hollingshead, chcąc umożliwić jej obejrzenie filmu na dużym ekranie, postanowił rozwiesić w ogrodzie dwa prześcieradła, postawić projektor na masce samochodu i tym samym sprawić swojej mamie przyjemność. A następnie swój pomysł opatentować. Przez kilka lat Amerykanin dopracowywał swój pomysł, który finalnie przyniósł mu nie lada sukces.

Prawdziwy złoty okres kin samochodowych w Stanach Zjednoczonych przypadł na lata 50. i 60. – działało ich tam wówczas ponad 4 tys. Stanowiły rozrywkę kulturalną dla całych rodzin, gwarantowały prywatność, a ich największą zaletą była swobodna atmosfera. Natomiast w Polsce pierwszy seans z widownią w samochodach zorganizowali w 1994 roku Dariusz Krzysztof Zawiślak i Rafał Wnuk na warszawskim osiedlu Żerań. Ich kino zasłynęło z między innymi: przedpremierowego pokazu filmu Cztery wesela i pogrzeb, The Flinstones i Gliniarz z Beverly Hills II.

Jednak z biegiem lat kina samochodowe zaczęły tracić swoich zwolenników. Działo się tak między innymi za sprawą kryzysu paliwowego, kolorowej telewizji i pojawiających się na rynku kaset VHS. I choć dzisiaj kasety VHS zastępuje wszechobecny Internet, portale streamingowe i łatwy dla każdego dostęp do nowości kinowych, kina samochodowe przechodzą właśnie swój mały renesans.

A przyczyniła się do tego pandemia koronawirusa i zamknięcie tradycyjnych kin. Ich idealnym zamiennikiem wydają się być właśnie kina samochodowe przede wszystkim za sprawą tego, że bez problemu możemy w nich utrzymać bezpieczny dystans społeczny. Co więcej, ciągłe przebywanie w domu sprawia, że rośnie w nas potrzeba wyjścia, choćby do samochodu, a połączenie tego z seansem dobrego filmu wydaje się być idealnym wariantem na spędzenie wolnego czasu. W wielu miastach Polski kino samochodowe startuje niebawem, oto niektóre z nich:

  • Warszawa – między innymi: na terenie Stalowni Praskiej (od 21 maja), na terenie FSO Żerań (27 maja), przy Stadionie Narodowym (28 maja), kino Moonlight na Żoliborzu (28 maja, dokładna lokalizacja będzie podana niebawem), na Bemowie (od 29 maja, dokładna lokalizacja będzie podana niebawem),
  • Gdańsk – plac Zebrań Ludowych (od 30 maja)
  • Gdynia – przy Gdynia Arenie (od 22 maja)
  • Sopot – parking przy Operze Leśnej (od 22 maja)
  • Wrocław – parking przy Stadionie Wrocław (od 22 maja)
  • Lublin – parking Targów Lublin (od 28 maja)
  • Kraków – przy Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana (od 21 maja)
  • Poznań – na terenie Wielkopolskiej Giełdy Odzieżowej (od 20 maja)
  • Łódź – parking przy Stadionie Widzewa (od 22 maja)
  • Opole – parking przy Centrum Wystawienniczo-Kongresowym (od 23 maja)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze