fbpx

Wigilia z różnych stron świata

Wigilia z różnych stron świata

Wigilia w Polsce to zwykle duże spotkanie rodzinne, tradycyjne potrawy z karpiem na czele i prezenty pod choinką. A jak wyglądają święta w innych krajach? Oto świąteczna wędrówka po mapie.

Japonia. Kurczak w panierce zamiast karpia

Japończycy kochają choinki i wszelkie świąteczne ozdoby, ale rzadko zasiadają do świątecznego stołu z całą rodziną. Młode pary Wigilię wolą spędzać w restauracjach – dużą popularnością cieszy się kuchnia francuska czy włoska, a restauracje przygotowują specjalne zestawy kolacyjne. Rodziny z dziećmi częściej zostają w domu, a do najbardziej popularnych potraw zalicza się smażony kurczak w panierce. Fot.123rf.

Wielka Brytania. Prezenty dopiero rano

Tradycyjny świąteczny obiad odbywa się 25 grudnia. Podaje się pieczonego indyka, kiełbaski czy pieczoną szynkę. Nie sposób też wyobrazić sobie Bożego Narodzenia bez puddingu. W Wigilię młodzi ludzie zazwyczaj spotykają się ze znajomymi, a rodziny zostają w domu z dziećmi i próbują położyć je spać. To niełatwe, ponieważ najmłodsi wypatrują św. Mikołaja. Prezenty pod choinką znajdują następnego dnia rano.Fot.123rf.

Wigilia za oceanem

Wigilia w USA nie różni się znacząco od tej polskiej: śpiewanie kolęd, dekorowanie ciasteczek, ubieranie choinek czy lepienie bałwana to zajęcia znane również w naszej tradycji. Typowo amerykańskim obrzędem jest natomiast zostawianie mleka i ciasteczek dla św. Mikołaja, zmęczonego wskakiwaniem przez komin do każdego domu. Na wigilijny stół trafiają bardzo różnorodne potrawy, często jest to pieczona szynka. Fot.123rf.

Bufet na Malcie

Święta Bożego Narodzenia zaczynają się od dobrze znanej nam pasterki. Pierwszym świątecznym posiłkiem jest śniadanie, zazwyczaj w formie bufetu. Jeśli komuś nie uda się wstać na śniadanie, to nic straconego – czeka na niego świąteczny lunch! Fot.123rf.

Wyprawa na plażę w RPA

Zupełnie inna atmosfera panuje w Republice Południowej Afryki. Na południowej półkuli trwa wtedy lato. „Temperatura oscyluje wokół 26 stopni Celsjusza, tak więc lepienie bałwana niestety nie wchodzi w grę. Zamiast tego, można udać się na plaże i cieszyć słońcem, które zachodzi dopiero około godziny 21”, mówi Michael Lindsay, dyrektor szkoły Education First w Cape Town, RPA. Zamiast uroczystej kolacji organizowany jest Braai, legendarny grill, a do najbardziej popularnych specjałów zalicza się grillowany baleron z goździkami, miodem i musztardą! Fot.123rf.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze