Wysokiej jakości sofa do salonu: na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Choć meble tapicerowane można byłoby kupować oczami, piękno to nie wszystko. By sofa do salonu służyła przez lata, wybór nie może być impulsywny. Obok walorów estetycznych, równie ważna jest bowiem stabilność konstrukcji, wykorzystany materiał obiciowy oraz rodzaj poduszek siedziskowych i oparciowych. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, by zakupić idealną, wysokiej jakości sofę.


Wygoda ponad wszystko

By sofa do salonu pełniła nie tylko dekoracyjną, ale przede wszystkim funkcjonalną rolę w salonie, musi być wygodna. Dlatego przy zakupie warto sprawdzić wysokość poduszek oparciowych. Nie powinny być zbyt niskie, dając wsparcie dla całego kręgosłupa. Drugim elementem jest głębokość siedzisk, które powinny odpowiadać wzrostowi domownika.

Jeżeli z mebla korzystać będą osoby niskie i średniego wzrostu, warto zdecydować się na płytką sofę, pozwalającą na swobodne dosięgniecie stopami ziemi. Z kolei, gdy należymy do osób wysokich, lepiej jest wybrać sofę o głębokim siedzisku, dzięki któremu znajdziemy podparcie dla całej długości udradzi Marta Machowicz, projektantka z salonu meblowego Mebest.

Obok wysokości i głębokości poduszek, przy zakupie wysokiej jakości sofy do salonu należy zwrócić uwagę na jej konstrukcję. Rodzaj części sprężynującej jest bardzo ważny, determinując poziom komfortu podczas korzystania z mebla. – Najwygodniejsze są wypełnienia zrobione ze sprężyn kieszeniowych, choć nie narzeka się także na te wykonane z elastycznych taśm siedziskowych, sprężyn falistych i bonnelowych – dodaje Marta Machowicz. Dlatego, jeszcze przed zakupem, warto odpocząć na sofie w salonie meblowym i wypróbować w ten sposób różne konstrukcje.

Rozkładana czy klasyczna sofa do salonu?

Wysokiej jakości sofa do salonu to inwestycja na lata. Warto zastanowić się więc, jaką dodatkową rolę we wnętrzu ma spełniać. Gdy salon jest mniejszy, warto rozważyć zakup sofy 2- lub 3-osobowej. Z kolei, gdy powierzchnia pozwala na więcej, można zdecydować się na kilka takich samych lub różnych modeli, pozwalających na stworzenie godnej pozazdroszczenia kombinacji. Wybrać można także komplet mebli wypoczynkowych, w których obok klasycznej sofy, znajdzie się także fotel, leżanka lub pufy.

Gdy w domu brakuje pokoju gościnnego, ciekawym pomysłem jest zakup sofy rozkładanej. Wizualnie nie odbiega ona od swojej nierozkładanej konkurentki, za to daje możliwość wygodnego przenocowania dwóch czy trzech osób, w zależności od wybranego modelu. Co więcej, niektóre z nich wyposażone są w pojemniki na pościel, co może przydać się w przypadku małych mieszkań, w których liczy się każda dodatkowa przestrzeń do przechowywania.

Idealny materiał obiciowy

Kolejny element, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie wysokiej jakości sofy do salonu to materiał obiciowy. Pierwszym wyborem może być skóra naturalna, np. pochodzenia bydlęcego. To, co działa na jej korzyść, to wysoka odporność na plamy i zabrudzenia, a jednocześnie łatwość w utrzymaniu w czystości. – Wystarczy regularne stosowanie odpowiednich, specjalistycznych impregnatorów i renowatorów do skóry, by cieszyć się pięknym wyglądem takiej sofy przez lata – radzi Marta Machowicz.

Kupując meble tapicerowane na szczególną uwagę zasługuje sztruks, welur oraz materiały z powłoką aqua clean, które można czyścić wodą. Dziś wybór sof do salonu jest ogromny. Można zdecydować się na klasyczne modele, np. skórzane np. typu chesterfield, jak w pokryciu w tkanin, o wzorzystych, modernistycznych fakturach. Wszystko zależy od gustu i potrzeb urządzającego wnętrze.