Fotografia nominowana do tytułu Zdjęcia Roku w konkursie World Press Photo.
Krewni ofiar katastrofy lotu ET302 linii Ethiopian Airlines opłakujący swoich bliskich. Rodziny ofiar otrzymywały ziemię z miejsca tragedii, by złożyć ją w grobach zamiast szczątków najbliższych. (Fot. Mulugeta Ayene dla Associated Press)
Fotografia nominowana do tytułu Zdjęcia Roku w konkursie World Press Photo.
Młody chłopak, oświetlony światłami z telefonów komórkowych, recytuje wiersz, podczas gdy protestujący wykrzykują hasła wzywające do przekazania władzy grupom cywilnym w czasie zamachu w Chartumie w Sudanie 19 czerwca 2019 roku. (Fot. Yasuyoshi Chiba dla Agence France-Presse)
Fotografia nominowana do tytułu Zdjęcia Roku w konkursie World Press Photo.
Odwiedziny w szpitalu Ahmeda Ibrahima, 18-letniego bojownika Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF). Mężczyzna został poważnie poparzony podczas walk z siłami tureckimi. Jego dziewczyna początkowo nie była w stanie wejść do pokoju, w którym leżał, ponieważ przerażały ją jego obrażenia (Fot. Ivor Prickett dla The New York Times)
Portret autorstwa Tomka Kaczora powalczy o tytuł Zdjęcia Roku w konkursie World Press Photo 2020. Pracę Polaka wybrano spośród blisko 75 tys. zgłoszeń. Przedstawiamy sześć zdjęć, które konkurują o tę prestiżową nagrodę.
Fotografia autorstwa Tomka Kaczora „Przebudzenie” przedstawia 15-letnią Ormiankę, która niedawno wybudziła się ze stanu katatonicznego, wywołanego przez tzw. syndrom rezygnacji. Syndrom ten pojawia się u dzieci z traumą psychiczną i objawia się biernością, unieruchomieniem, wyciszeniem, niezdolnością do jedzenia i picia oraz brakiem reakcji na bodźce. Najczęściej pojawia się w trakcie długich procesów azylowych i jest najbardziej powszechny u dzieci romskich, jazydzkich i pochodzących z Bałkanów. Ewa, bohaterka zdjęcia Tomka Kaczora, uległa syndromowi rezygnacji podczas, gdy jej rodzina starała się o azyl w Szwecji. Wyzdrowiała osiem miesięcy później, po deportowaniu do Polski. Zdjęcie powstało w ośrodku dla uchodźców w Podkowie Leśnej. Zostało zrealizowane dla „Dużego Formatu”, Magazynu „Gazety Wyborczej”, i 17 czerwca 2019 roku znalazło się na okładce pisma.
World Press Photo uznawany jest za najbardziej prestiżowy konkurs fotograficzny na świecie. Organizowany jest od 1955 roku przez holenderską fundację o tej samej nazwie. W konkursie nagradzane są najlepsze fotografie dokumentujące wydarzenia minionego roku. W tegorocznej 63. edycji wzięło udział ponad 4 tys. fotografów ze 125 krajów.
Jury do Zdjęcia Roku 2019 nominowało sześć fotografii oraz trzy w kategorii Fotoreportaż Roku. Pozostałe kategorie to Problemy Współczesne, Środowisko, Wiadomości Ogólne, Projekty Długoterminowe, Przyroda, Portret, Aktualności i Sport. W osobnym konkursie (Digital Storytelling Contest) nagrodzone zostaną również najlepsze materiały multimedialne. Zwycięzców poznamy 16 kwietnia na uroczystej gali Amsterdamie. Autorzy Zdjęcia Roku oraz Fotoreportażu Roku otrzymają nagrodę w wysokości 10 tys. euro.
- Polecane
- Popularne
- Najnowsze