1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Złote Pinezki od Google dla najlepszych atrakcji turystycznych w Polsce. Które miejsca je otrzymały?

Mosty w Stańczykach otrzymały Złotą Pinezkę w województwie zachodnio-pomorskim (fot. iStock)
Mosty w Stańczykach otrzymały Złotą Pinezkę w województwie zachodnio-pomorskim (fot. iStock)
Zobacz galerię 6 Zdjęć
W związku z 15. rocznicą powstania Google Maps, Google Polska przyznało Złote Pinezki - nagrody dla najciekawszych atrakcji turystycznych w Polsce. Wyróżnienia otrzymały miejsca najchętniej odwiedzane i najwyżej oceniane przez turystów w naszym kraju. 

Po jednym miejscu, z każdego spośród 16 polskich województw. Każde z nich otrzymało wyróżnienie za najciekawszy obiekt, który cieszy się uznaniem i dobrymi opiniami wśród odwiedzających. Właśnie w ten sposób firma Google Polska postanowiła uczcić 15-lecie istnienia aplikacji Google Maps, bez której większość z nas nie wyobraża sobie już podróżowania i odwiedzania nowych miejsc. Wszyscy laureaci ujawnieni zostaną dopiero 12 sierpnia, jednak połowa z nich została już odznaczona.

"Przyznaliśmy kolejne Złote Pinezki - wyróżnienie dla najlepiej ocenianych przez użytkowników Map Google atrakcji turystycznych w każdym z województw" - informuje firma na swoich kanałach społecznościowych. Jest to duże osiągnięcie, ponieważ Google Maps codziennie otrzymuje miliony wpisów od ludzi na całym świecie, dotyczących ponad 200 milionów miejsc.

Wśród miejsc uhonorowanych Złotymi Pinezkami, znajdziemy m.in. Zamek w Malborku z województwa pomorskiego - jeden z najpiękniejszych zamków średniowiecznej Europy oraz obiekt z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 Zamek w Malborku (fot. iStock) Zamek w Malborku (fot. iStock)

Województwo zachodniopomorskie wyróżnione zostało za Wały Chrobrego - tarasy widokowe mają tu 500 metrów długości i leżą 19 metrów nad poziomem brzegu odrzańskiego, a z ich szczytu można obserwować niesamowitą panoramę na Odrę i port.

W województwie warmińsko-mazurskim nagrodę Złotej Pinezki otrzymały Mosty w Stańczykach, nazywane również Akweduktami Puszczy Rominickiej, które odwiedzane są wyjątkowo chętnie przez turystów ze względu na niesamowite widoki i fakt, że są one jedne z najstarszych mostów w Polsce (pierw­szy z nich po­wsta­wał w la­tach 1912–1914, dru­gi zaś zbudowano w 1918 ro­ku).

 Mosty w Stańczykach (fot. iStock) Mosty w Stańczykach (fot. iStock)

Pałac Branickich okazał się najciekawszym obiektem turystycznym i najlepiej ocenianym przez odwiedzających miejscem w województwie podlaskim. Nazywany “Wersalem Podlasia”, pałac stanowi obecnie siedzibę Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz Muzeum Historii Medycyny i Farmacji.

W województwie kujawsko-pomorskim Złotą Pinezkę otrzymało Żywe Muzeum Piernika, które mieści się w Toruniu. W muzeum możemy nie tylko dowiedzieć się o sposobie wyrabiania tych popularnych toruńskich przysmaków, ale także wziąć udział w wypiekach i obejrzeć zabytkowe, oryginalne maszyny służące do wypieku piernika.

 Żywe Muzeum Piernika w Toruniu (fot. iStock) Żywe Muzeum Piernika w Toruniu (fot. iStock)

Województwo dolnośląskie zasłynęło ze swojego wyjątkowego Afrykarium, które otrzymało wyróżnienie za najciekawsze miejsce regionu. To pierwsze w Polsce oceanarium, a także jedyne na świecie, które poświęcone jest faunie i florze jednego kontynentu.

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce otrzymało nagrodę za najciekawszą atrakcję województwa lubelskiego, położone w otulinie Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego. Rezydencja zachowała wystrój z przełomu XIX i XX wieku i jest jednym z chętniej odwiedzanych miejsc przez turystów.

 Zamek Zamoyskich w Kozłówce (fot. iStock) Zamek Zamoyskich w Kozłówce (fot. iStock)

Kolejną Złotą Pinezkę przyznano Międzyrzeckiemu Rejonowi Umocnionemu - Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie, z którego słynie województwo lubuskie. To jedne z największych podziemi fortyfikacyjnych świata, które są obecnie rezerwatem nietoperzy i które przyciągają wielu turystów, natomiast województwo świętokrzyskie wyróżnione zostało za wyjątkowy Zamek Krzyżtopór w Ujeździe, będący największą budowlą pałacową w Europie przed powstaniem Wersalu.

 Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (fot. iStock) Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (fot. iStock)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze