1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

5 podcastów, które pomogą przetrwać czasy koronawirusa

(Fot. iStock)
(Fot. iStock)
Era słuchowisk wcale nie odeszła do lamusa, wręcz przeciwnie, przeżywa właśnie rozkwit. Podcasty to nic innego jak audycja radiowa, którą od standardowych emisji odróżnia to, że nie jest prowadzona „na żywo”.  Przedstawiamy 5 polskich podcastów, które pomogą uciec myślami na zewnątrz.

Podcastów można słuchać praktycznie zawsze, w dowolnie wybranym momencie, dzięki czemu zyskały miano „radia XXI wieku”. Wszystko za sprawą Internetu – aplikacji na telefon i platform streamingowych. Podcastów najwygodniej słucha się poprzez Spotify, jednak istnieje również wiele aplikacji dedykowanych słuchaniu ich. Wśród nich najpopularniejsze są: Apple Podcasty (dla użytkowników iPhone’a), Pocket Casts (zarówno dla użytkowników iOS-a, jak i Androida) i Google Podcasts.

Co w nich takiego wyjątkowego? Przede wszystkim różnorodność. Dzięki temu, że każdy, kto ma dostęp do Internetu, może je tworzyć, łatwo znaleźć wśród nich treści, które nas zainteresują. Podcasty są prowadzone na niemal każdy temat, od ekonomii, mody i kultury, poprzez psychologię i socjologię, aż po cykle edukacyjne, fabularne i komediowe. Rozwijają, uczą, zapewniają rozrywkę i pozwalają nam poznać szalenie ciekawych ludzi.

Wybrałyśmy 5 polskich podcastów idealnych na czas odosobnienia. Takich, które odgonią złe myśli, zainspirują, a czasem nawet rozbawią.

1. Pani swojego czasu od kuchni

Pod pseudonimem Pani Swojego Czasu kryje się Ola Budzyńska, która już od 10 lat przez Internet uczy niczego innego, jak zarządzania swoim czasem. Mówi, że swoimi działaniami chce sprawić, by kobiety uwierzyły w to, że potrafią to robić doskonale, że każda z nas może wziąć czas w swoje ręce i zarządzać nim po swojemu, na kobiecy sposób. Ola Budzyńska to uosobienie zaangażowania, talentu i pasji. Prowadzi bloga, kursy online, pisze książki i ma sklep internetowy (z genialnymi planerami czasu). Jej podcast skupia się przede wszystkim na treściach związanych z budowaniem biznesu online. Pani Swojego Czasu w długich, często ponad 60-minutowych odcinkach (wcale się nie dłużą!), radzi między innymi: jak wystartować z biznesem online, od kogo uczyć się biznesu, jak zdalnie zarządzać zespołem, jak zarabia się w biznesie internetowym. Warto posłuchać podcastu Oli Budzyńskiej nawet, jeśli nie masz w planach prowadzenia biznesu internetowego, z niej po prostu kipi optymizm!

https://open.spotify.com/show/57Lc98aul5pE12CbNzlbdY?si=CCgFaXiLQzCeKyERlNSlgA

2. Tu Okuniewska

Joanna Okuniewska jest niezaprzeczalnie najbardziej znaną polską podcasterką. Jej głos uzależnia, przemyślenia zadziwiają, dociekliwość nie zna granic, a inteligentne poczucie humoru i charyzma sprawiają, że już po pierwszym odcinku traktujemy ją jak przyjaciółkę. W podcaście Tu Okuniewska opowiada o sobie, o zwyczajnym życiu w zupełnie niezwyczajny sposób. Tu Okuniewska, prosto z piwniczki w Reykjaviku. Osobiste dramaty i komedie, wieczne zaczynanie od początku. Mówi o tym, dlaczego zrezygnowała z pracy w dużej korporacji i wyprowadziła się na Islandię, opowiada o swojej depresji i terapii z psychologiem, a także dzieli się tym, co na co dzień sprawia jej przyjemność. A do tego jest bezbronnie autentyczna i szczera. Okuniewska prowadzi również dwa inne podcasty: Ja i moje przyjaciółki idiotki – skierowany głównie do młodzieży podcast o trudach budowania relacji oraz Dziewczyny z sąsiedztwa – rozmowy z inspirującymi kobietami we współpracy z Showroom.pl.

https://open.spotify.com/show/0kLHKpB3Zilm5YFIjh4J6t?si=6xRL4_egRK-91E45PMftaQ

3. Muda talks

Muda to po japońsku bezużyteczny nadmiar i marnotrawstwo, czyli to, przez co nasz świat zmierza ku katastrofie ekologicznej. Temat eko-życia jest obecnie jednym z najczęściej podejmowanych tematów, ale jakże potrzebnych! Szczególnie teraz, gdy stan naszego środowiska naturalnego pogarsza się z dnia na dzień. Podcast Muda Talks działa jak remedium dla tych, którzy chcą w prosty sposób dowiedzieć się, co tak naprawdę znaczy ekologiczne życie. Prowadzą go Anna Pięta, specjalistka do opracowywania strategii zrównoważonych produkcji dla marek i Martyna Sztaba, współzałożycielka i prezeska firmy Syntiol, zajmującej się pozyskiwaniem sadzy ze zużytych opon. Mówią o sobie, że „trochę się wkurzyły” i postanowiły podzielić się zdobywaną przez długi czas wiedzą na temat ratowania świata. Mimo, że same mają w tym temacie wiele do powiedzenia, do swojego podcastu zapraszają gości – specjalistów w przeróżnych dziedzinach dbania o planetę, wśród których byli m.in.: Areta Szpura, Marta Dymek, Kacper Pobłowski.

https://open.spotify.com/show/2jiao0a0FulePDUBNe6csK?si=Dunc0jRxTvCbl_mMekfqCA

4. Imponderabilia

Pod skomplikowaną nazwą Imponderabilia (czyli rzeczy nieuchwytne) kryje się Karol Paciorek, znany głównie ze swojej działalności internetowej i kanału publicystyczno-komentatorskiego Lekko Stronniczy na YouTube. Jego podcast to cykl rozmów z przeróżnymi ludźmi, od wielkich artystów i utalentowanych muzyków, poprzez filmoznawców, sportowców i polityków, aż po raperów, a nawet pokerzystę! W podcaście Paciorka możemy posłuchać rozmów z m.in.: Anną Dymną, Michałem Żebrowskim, Tomaszem Raczkiem, Robertem Biedroniem, Karolem Okrasą czy Jurkiem Owsiakiem. Jego podcast wyróżnia również to, że porusza aktualne tematy – do dwóch ostatnich odcinków zaprosił lekarzy, z którymi rozmawiał na temat koronawirusa. Imponderabilia to nie wywiady, to zwykłe rozmowy – bez cięć i autoryzacji – z ludźmi, którzy inspirują.

https://open.spotify.com/show/69vhRrk4LgJ44HLPb6HHp9?si=UjH4mbL5Tq6AEtlJ8yJY7g

5. Słuchowisko. Pogadajmy o życiu

Ten podcast będzie wyborem idealnym dla wszystkich, którzy pragną spokoju – doznawać, otaczać i go po prostu usłyszeć. Bowiem prowadząca go Justyna Mazur, znana niektórym z bloga Krótki poradnik, jak ogarnąć życie, ma go w sobie na tyle dużo, że już po kilku jej słowach znika stres i napięcie, a pojawia się błogi spokój. Pisze o sobie: jestem pół ponuraczką, pół błaznem. Pół samotniczką, pół duszą towarzystwa. Pół optymistką, pół wizjonerką najgorszych scenariuszy. Pół pedantką, pół bałaganiarą. Trochę zakompleksioną i trochę pewną siebie. Po latach dołów, pechów i nieszczęść wszelakich znalazłam odpowiednią perspektywę do patrzenia na świat, żeby był fajniejszy. Słuchowisko. Pogadajmy o życiu to niezwykle mądre przemyślenia o smutkach, radościach, emocjach, porażkach i przyjaźniach. To kawałek prawdziwego życia, bez upiększania i koloryzowania.

https://open.spotify.com/show/53ouIktODEA5jDd5LfChAy?si=W5Gq8ffLT_m9QJS0DcwRQQ

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze