1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Listy do Psychologa

Boję się bliskości

„Zawsze uciekałam przed miłością, a teraz boję się, że najlepsze czasy mam już za sobą” – pisze nasza czytelniczka. (Ilustracje: iStock)

Staram się być silną kobietą, singielką, która wie, czego chce, ale czasami mam wrażenie, że lubię mieć doła, bo wtedy wycofuję się i nie walczę. Bardzo boję się otworzyć przed jednym facetem i powiedzieć mu, że podkochuję się w nim, i to od wielu lat. Znamy się, ale boję się, że mnie może skrzywdzić. Zawsze uciekałam przed miłością, a teraz boję się, że najlepsze czasy mam już za sobą. Jestem bardzo skryta, mam przyjaciół, ale nie lubię o tym mówić, wszystko trzymam w sobie. Nie chcę porad typu: „Powiedz mu o swoich uczuciach”, a raczej wyjaśnienia, dlaczego tak się dzieje, że się boję wchodzić w związki i wybieram samotność i ból. Przeraża mnie to, że zostanę naprawdę sama. Wiem, że wpływ na dorosłe życie ma okres dzieciństwa. Mama późno wyszła za mąż i miała dzieci, więc może podświadomie robię to samo, co ona.
Olka, 33 lata

Tomasz Srebnicki: Lęk przed skrzywdzeniem jest jedną z najbardziej paraliżujących emocji w kontekście wchodzenia w relację. Elementem towarzyszącym są przekonania dotyczące bliskich, rozumianych jako osoby, które krzywdzą. Często przekonania te są powiązane z poczuciem własnej słabości i niemożności obrony przed oczekiwanym cierpieniem. Prawdopodobnie robisz to, co by zrobiła większość ludzi – z jednej strony unikasz wejścia w potencjalnie krzywdzący związek, a z drugiej – budujesz strategię siły i skuteczności… Niestety, ani jeden, ani drugi sposób nie służy rozwiązaniu problemu, tylko potwierdzeniu sposobu myślenia, bez względu na zaznawane emocjonalne straty. Jednym ze skutecznych rozwiązań może okazać się modyfikacja przekonań rządzących Twoim życiem, zrozumienie ich znaczenia w kontekście Twojego dzieciństwa (wtedy prawdopodobnie miałyby one sens), a następnie wprowadzenie zmian na poziomie codziennego funkcjonowania, także w relacji z mężczyzną, w którym się podkochujesz. Uważam, że bez profesjonalnej pomocy może to się okazać dla Ciebie niezwykle trudne, dlatego nie zwlekaj, tylko udaj się do dobrego psychoterapeuty.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze