1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Listy do Psychologa

Mój mąż jest pracoholikiem

- W pracoholizm się nie wpada. To decyzja, wybór twojego męża, nawet jeśli nie do końca świadomy - mówi Ewa Klepacka-Gryz. (Ilustracja: iStock)
- W pracoholizm się nie wpada. To decyzja, wybór twojego męża, nawet jeśli nie do końca świadomy - mówi Ewa Klepacka-Gryz. (Ilustracja: iStock)

Droga Redakcjo, ostatnio mąż wpadł w pracoholizm. Pracuje zdalnie, ale to wcale nie znaczy, że ma więcej czasu dla mnie. Zauważyłam, że sporo osób zwraca się do niego po radę online, a on nie potrafi odmówić. Nie jest w ogóle asertywny. Obowiązki zawodowe i pozazawodowe sprawiają, że spędza całe dnie i połowy nocy przed laptopem. Jestem zupełnie bezradna, a moje prośby nie skutkują. Myślę, że nie bez znaczenia jest jego perfekcjonizm, który powoduje, że stale coś poprawia i doskonali. Tak bardzo chciałabym, żeby więcej odpoczywał, żebyśmy chodzili razem na spacery i żeby więcej ze mną rozmawiał... Mąż jest człowiekiem bardzo odpowiedzialnym i często robi mi prezenty (po prostu korzystam z jego karty), jest też czuły i ma poczucie humoru. Tyle że właśnie zatopił się w pracy, która jest jego pasją. Nie wiem już, jak mam reagować. Może się z tym pogodzić?
Lusia

Ewa Klepcka-Gryz: Droga Lusiu, wpaść to może śliwka w kompot... To nie złośliwość z mojej strony, chcę ci po prostu uświadomić, że w pracoholizm się nie wpada. To decyzja, wybór twojego męża, nawet jeśli nie do końca świadomy. Perfekcjonizm czy brak asertywności – zwłaszcza że to twoje zdanie i nie wiem do końca, czy twój mąż rzeczywiście ma z tym problem – nie zawsze mają związek z pracoholizmem.

Zadaj sobie pytanie, co jest dla ciebie trudniejsze – czy fakt, że mąż tak dużo czasu spędza przed laptopem, czy to, że za mało czasu spędza z tobą? Jeśli bardziej chodzi ci o jego zdrowie czy zmęczenie, powiedz mu, że martwisz się o niego albo boisz się, że od nadmiaru pracy się rozchoruje. Jeśli bardziej dotyka cię fakt, że ma mniej czasu dla ciebie, najpierw nazwij swoje uczucia z tym związane. Czy chodzi ci o to, że wybiera pracę albo innych ludzi zamiast ciebie? Ma prawo cię to dotykać i masz prawo powiedzieć mężowi, że czujesz się przez niego porzucona czy niewybrana. Nie ma znaczenia, jakimi słowami nazwiesz swoje uczucia, najważniejsze to zrozumieć, że nie zdołasz zmienić męża albo sprawić, żeby mniej pracował czy więcej czasu spędzał z tobą. Istotne, żebyś mówiła o tym, co czujesz w związku z jego pracoholizmem. Pracoholizm jest zwykle ucieczką; nie znaczy to, że mąż ucieka od ciebie, może ucieka od lęku związanego z pandemią albo od czegoś zupełnie innego.

Zatrzymało mnie jedno z ostatnich zdań twojego listu, to o zaletach męża. Napisałaś, że mąż często robi ci prezenty, a w nawiasie dodałaś, że po prostu korzystasz z jego karty. Czuję, że bardzo brakuje ci takiego prawdziwego prezentu, jak kwiatek przyniesiony osobiście albo zaproszenie na romantyczną kolację czy choćby wieczorny spacer. Może właśnie o tym warto z nim porozmawiać?

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze