1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Listy do Psychologa

Nie akceptuję ludzi takimi, jakimi są i nie umiem tego zmienić

- Sarkazm jest przejawem wysokiej inteligencji, ale także ostatnim krokiem ku nicości - mówi Tomasz Srebrnicki. (Ilustracja: iStock)
- Sarkazm jest przejawem wysokiej inteligencji, ale także ostatnim krokiem ku nicości - mówi Tomasz Srebrnicki. (Ilustracja: iStock)

Nie umiem być miła, nie umiem rozmawiać, ciągle jestem zbulwersowana. Wiecznie coś mi w kimś nie pasuje, staram się zmieniać każdą osobę, wpajając jej moje zdanie, według mnie zawsze najlepsze. Nie chcę być taka, ale wszystkie zmiany, jakie planuję, dzieją się tylko w mojej głowie. Nie umiem ich wprowadzić w życie. Odkąd pamiętam, byłam sarkastyczna. Ludzie raczej mnie omijają, nikt się nie interesuje „zadawaniem” ze mną. Mój chłopak też na tym cierpi, jest wyrozumiały i kocha mnie taką, ale widzę, że chciałby usłyszeć coś miłego, i że tego potrzebuje, a ja po prostu mam jakąś blokadę. W domu nigdy nie było miło, rodzinnie. Mama piła, ojczym też. Później zamieszkaliśmy w Anglii i mama często zmieniała partnerów. Teraz mam 23 lata i nie umiem się ogarnąć. Jak zmienić podejście do życia? Jak nauczyć się dawać ludziom dobro?
Cyniczka

Tomasz Srebnicki: Sarkazm jest przejawem wysokiej inteligencji, ale także ostatnim krokiem ku nicości. Uciekamy się do niego w ostateczności, by utwierdzić się w przekonaniu, że nie mamy wpływu na rzeczywistość, na nas samych czy na innych ludzi. W istocie reakcje, z jakimi się spotykasz ze strony innych, w tym twojego chłopaka, są prawdopodobnie odzwierciedleniem tego, jak traktujesz samą siebie. Zauważ, że w każdym sarkazmie siedzi samotność, a obok niej krytyczny i cyniczny oprawca niepozwalający na błąd, na lęk, ale także na czułość od innych, gdy okażemy słabość. Ponieważ jesteś osobą młodą, zachęcam cię do pracy z coachem nad wykształceniem i utrwaleniem alternatywnych zachowań w stosunku do siebie i innych. Im szybciej znajdziesz pomoc, tym lepiej, bo sarkazm ma jedną niezwykle nęcącą cechę – możemy go polubić i zacząć używać do tego, aby wzbudzać zainteresowanie otoczenia czy też poczuć się ważnym. Jeśli mamy talent kabareciarski, pewnie jakiś czas pociągniemy, inaczej może być krucho.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze