1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Listy do Psychologa
  4. >
  5. Ogarnęła mnie potworna niemoc

Ogarnęła mnie potworna niemoc

- Dziś, w dobie pandemii, niepewności jutra i braku poczucia bezpieczeństwa każde nowe (także nowa praca) to jak daleka podróż - mówi Ewa Klepacka-Gryz. (Ilustracja: iStock)

Niektórzy ludzie nie mogą znaleźć celu w życiu i wciąż szukają swojej największej pasji. Ja mam z kolei całkiem inny problem: mam bardzo wiele pasji, zainteresowań, którymi mogłabym się zająć, tylko... No właśnie. Aktualnie poszukuję nowego zajęcia, więc teoretycznie mam więcej czasu na rozwijanie swoich zainteresowań. Tylko że w praktyce jest zupełnie inaczej. Czas przecieka mi przez palce: śpię, potem jem śniadanie, zaczynają się lekcje zdalne syna, nie mogę się w sobie zebrać, ledwo się obejrzę, a już jest wieczór. Ogarnęła mnie jakaś potworna niemoc, powinnam coś ze sobą zrobić, ukierunkować się, codziennie rozwijać się w jakimś obszarze. Nie wiem, jak to przezwyciężyć. Czy może to mieć związek z podświadomym stresem z powodu konieczności szukania nowej pracy, sytuacji w domu? Najczęściej uciekam w sen albo książki, wręcz „otulam się” nimi. Wtedy przez chwilę czuję się bezpiecznie. Jak to przezwyciężyć?
Ola

Ewa Klepacka-Gryz: Olu, to, co się z tobą dzieje, to typowe zatrzymanie przed nowym. W dawnych czasach, kiedy ktoś wybierał się w daleką podróż, tuż przed wyruszeniem siadał i przez chwilę siedział nieruchomo. Miało to swój głęboki sens. Dziś, w dobie pandemii, niepewności jutra i braku poczucia bezpieczeństwa każde nowe (także nowa praca) to jak daleka podróż. Nic dziwnego, że twoje ciało potrzebuje otulenia, żeby nabrać sił. Potrzeba powinności zrobienia czegoś ze sobą, bezustannego rozwijania się – ma dziś cechy uzależnienia, czyli ucieczki przed czuciem. Twoje pasje nie znikną, widocznie teraz inne rzeczy są ważniejsze. Nie szukaj powodów, dla których twoje życie koncentruje się aktualnie na spaniu, czytaniu i pomaganiu synowi w lekcjach. Widocznie tak ma być. Jestem pewna, że skoro jesteś osobą o wielu pasjach, z pewnością nie przegapisz momentu, kiedy pojawi się ochota do działania. Czy pasje są dla ciebie tak samo ważne jak praca? Może właśnie z twojej pasji wyłoni się nowe zajęcie? Znasz powiedzenie: „Rób to, co kochasz, i rób to z miłością, a będziesz, kim zechcesz”? Pozwól sobie na zatrzymanie, celebruj potrzebę przyjemności, odbudowuj wewnętrzne poczucie bezpieczeństwa i czekaj, aż pojawi się nowe.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze