1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Listy do Psychologa

Nieprzepracowana żałoba

„Od kiedy nagle zmarł mój tata, zaczęłam bardziej bać się wszelkich chorób nie tylko u siebie, ale i u moich bliskich. Wystarczy, że córkę zaczyna boleć głowa czy dostaje gorączki, a ja już wpadam w panikę” – pisze nasza czytelniczka. (Ilustracja: iStock)

Od kiedy nagle zmarł mój tata, zaczęłam bardziej bać się wszelkich chorób nie tylko u siebie, ale i u moich bliskich. Wystarczy, że córkę zaczyna boleć głowa czy dostaje gorączki, a ja już wpadam w panikę. Od razu zaczynam przeszukiwać Internet i sprawdzać symptomy chorób. Teraz jestem w ciąży i nadal często nachodzą mnie pesymistyczne wizje. Wiem, że ze względu na dziecko powinnam być spokojniejsza i kumulować dobre myśli. Jak odganiać od siebie te negatywne? Proszę o radę. 
Monika

Tomasz Srebnicki: Objawy, które opisujesz, na poziomie diagnozy określa się jako lęk o zdrowie. Ponieważ ich pojawienie się wiążesz ze śmiercią taty, można przyjąć, że stanowią one przynależną Tobie, Twoim doświadczeniom, ale także genom formę reakcji adaptacyjnej, czyli takiej zmiany w otoczeniu, która przekracza zasoby radzenia sobie. I choć można sobie wyobrazić sytuację, w której ktoś przechodzi przez proces żałoby po stracie rodzica w sposób naturalny, to często zdarza się, że reagujemy dodatkowymi trudnościami. W końcu śmierć rodzica to doświadczenie, na które po prostu nie można się przygotować. Zachęcałbym Cię do powrotu myślami i emocjami do straty ojca (może przy pomocy profesjonalisty) i przeżycia nie tylko faktu utraty kogoś, kto zapewniał przez całe życie poczucie bezpieczeństwa, stabilność i wsparcie, ale także tego, co dzięki temu uzyskałaś. Często jest to poczucie autonomii, siły, faktu, że potrafisz być samodzielna i dumna z tego, że jesteś tym, kim jesteś. W aspekcie samych objawów odsyłam Cię do poradników dotyczących radzenia sobie z lękiem o zdrowie, które pomagają w takich sferach jak wystarczające dbanie o siebie i innych oraz praca nad złymi i dobrymi emocjami.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze