1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Listy do Psychologa

Nie daję rady stawić czoła rzeczywistości

„Nie umiem stawić czoła rzeczywistości – ciągle karmię się nadzieją i szansą na powrót męża do nas i stworzenie rodziny” – pisze nasza czytelniczka. (Ilustracja: iStock)

Napiszę list, jakich wiele… Zostałam sama z dziećmi, mój mąż mieszka za granicą. Od dwóch lat (bo tyle mieszkam w Polsce) był w odwiedzinach u dzieci… raz. Mam problem, bo nie potrafię pogodzić się z losem, z tym, co dało mi życie. Czuję dużą własną winę, że dzieci nie mają ojca, że nie tworzymy rodziny złożonej z mamy i taty. Teściowie obarczają mnie winą. Ignorują zupełnie fakt, że byłam sama w obcym państwie z dwójką małych dzieci, w głębokiej depresji i z totalnym odwróceniem się ode mnie męża. Nie umiem stawić czoła rzeczywistości – ciągle karmię się nadzieją i szansą na powrót męża do nas i stworzenie rodziny. Proszę o pomoc w wyjaśnieniu tych mechanizmów, o wsparcie…
Czytelniczka

Ewa Klepacka-Gryz: Droga Czytelniczko, za mało mam informacji, żeby zrozumieć, co tak naprawdę się wydarzyło – dlaczego mąż się od Ciebie odwrócił, dlaczego tak rzadko Was odwiedza. Nie wiem, czy jest obcokrajowcem i obydwoje wywodzicie się z różnych kultur. Nie wiem również, jakiego wsparcia potrzebujesz. Piszesz, że żyłaś w obcym państwie w głębokiej depresji i – jak rozumiem – to był jeden z powodów powrotu do Polski. Czy masz tu kogoś bliskiego, kogoś, kto Cię wysłucha, pomoże w opiece nad dziećmi? Niepokoi mnie fakt, że używasz określenia „depresja”, chyba że nazywasz w ten sposób smutek czy poczucie, że byłaś tam całkiem sama. Depresja w sensie klinicznym to bardzo poważna choroba, która wymaga leczenia i terapii. Jeśli Twój nastrój nadal jest obniżony, trudno Ci na co dzień funkcjonować, radzić sobie z codziennymi obowiązkami, masz problemy ze snem, odczuwasz spadki energii – koniecznie zgłoś się przynajmniej do lekarza pierwszego kontaktu.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze