1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Listy do Psychologa

Czy po rozstaniu można znów tylko się przyjaźnić?

„Związałam się z jednym z moich przyjaciół. Niestety, z wielu powodów nasz związek się rozpadł. Bardzo mi przykro, że straciłam przyjaciela. Co robić?” – pyta nasza czytelniczka. (Ilustracja: iStock)

Droga Redakcjo, Pani Ewo, mam problem. Związałam się z jednym z moich przyjaciół. Niestety, z wielu powodów nasz związek się rozpadł. Ja jestem gotowa, żeby wrócić do tego, co było między nami przed związkiem, ale on nie. Jest mi bardzo z tego powodu smutno i boli mnie serce. Próbowałam już wielu metod, by go „obłaskawić”, jednak nic nie działa. Bardzo mi przykro, że straciłam przyjaciela. Co robić? Czy dać mu czas? A może dać sobie spokój i pogodzić się z tym, że go nie ma i nie będzie w moim życiu?
karolina

Ewa Klepacka-Gryz: Karolino, jest takie stare mądre powiedzenie, że byli kochankowie już zawsze będą jedynie byłymi kochankami, co oznacza, że cofnięcie się do tego, co było przed związkiem miłosnym, gdzie zawsze w grę wchodzą silne emocje, jest praktycznie niemożliwe. Zwłaszcza że ze związku zwykle rezygnuje jedna ze stron, a nawet jeśli obydwoje partnerzy zgodnie stwierdzą, że „tak będzie lepiej”, emocje nie pozwalają wrócić do stanu z przeszłości.

Straciłaś przyjaciela już w momencie, kiedy zostaliście kochankami, właściwie nie tyle straciłaś, ile weszliście na inny poziom relacji – z przyjaciół staliście się kochankami. Związek zbudowany na przyjaźni zwykle ma doskonałe rokowania, pod warunkiem że trwa, rozwija się i przechodzi kolejne etapy. Kiedy kończy się przyjaźń, także ma niewielkie szanse na przetrwanie.

Niewiele piszesz o tym, jak Wasza relacja aktualnie wygląda i jak wyobrażasz sobie Waszą przyjaźń. Z doświadczenia wiem, że nawet gdybyście razem zdecydowali się na powrót do platonicznej relacji, nie byłoby to łatwe. Znam takie przypadki, kiedy się udało, ale wymagało to ogromnej dojrzałości obydwojga. A i tak zdarzały się trudniejsze chwile, kiedy np. jedno z przyjaciół (byłych kochanków) weszło w związek miłosny z kimś innym. Może warto uszanować fakt, że Twój przyjaciel nie jest gotowy do utrzymywania relacji. Może Wasza wspólna droga naprawdę już się skończyła. Pomyśl, jak wiele nawzajem sobie daliście, jak wiele nauczyliście się jedno od drugiego. Może jeszcze kiedyś Wasze drogi się spotkają, a jeśli nie, to pewnie i tak warto było.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze