1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Listy do Psychologa

Pogodzić się ze stratą

„Jestem teraz w żałobie i ciągle chodzę smutna. Nie mam chęci do życia. Jak pogodzić się ze stratą?” – pyta nasza czytelniczka. (Ilustracja: iStock)

Dzień dobry, 20 września 2022 roku zmarła moja babcia Leokadia. Jestem teraz w żałobie i ciągle chodzę smutna. Nie mam chęci do życia. Dodam, że leczę się psychiatrycznie. Brakuje mi babci. Często mi się śni, że ona wcale nie umarła, tylko spała dwa dni i wstała, i rozmawiała ze mną. Niedługo zaczynam nową pracę, a tak bardzo trudno mi zapomnieć o śmierci babci. Bardzo ją kochałam, mimo że nie okazywała uczuć. Byłam z nią zżyta. Mieszkałam z nią i nieraz widzę puste łóżko. Nie jestem sama, bo mam jeszcze mamę i wujka. Proszę mi napisać, jak mam się pogodzić z utratą babci.
Natalia

Ewa Klepacka-Gryz: Pani Natalio, pogodzenie się ze śmiercią bliskiej osoby oznacza przeżycie do końca wszystkich emocji, które pojawiają się w procesie żałoby. Żałoba, która kończy się właśnie pogodzeniem, że tej osoby już nie ma w naszym życiu, ale na zawsze pozostanie w naszym sercu, trwa rok. W tym okresie ma prawo Pani czuć wszystkie emocje: smutek, żal, złość, zaprzeczanie, chęć targowania się z losem, poczucie winy... Krótko po śmierci śnią nam się zmarli, bo dużo o nich myślimy, wspominamy wspólnie spędzony czas. To wszystko jest bardzo trudne, ale z czasem mija. Jeśli może Pani z kimś rozmawiać o babci, wspominać ją, byłoby Pani lżej. Czy z mamą może Pani porozmawiać o babci albo o swoich uczuciach? Może też Pani napisać list do babci i opisać w nim wszystko, co Pani czuje. Potem zostawić go na cmentarzu, przy grobie babci.

Może też warto porozmawiać ze swoim lekarzem psychiatrą? Czasami w procesie żałoby warto wspomóc się lekami. Proszę pomyśleć także, jakie to szczęście, że miała Pani w swoim życiu tak cudowną i kochającą osobę. Przesyłam Pani dużo ciepłych emocji.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze