1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Listy do Psychologa

Mam wrażenie, że mój mąż ma dwie osobowości

„Mam wrażenie, że mąż ma dwie osobowości: tę wypracowaną, fajną, z którą mi dobrze, która mi imponuje, i drugą: kopię rodzeństwa, rodziców, od której nie chce czy nie potrafi się uwolnić” – pisze nasza czytelniczka. (Ilustracja: iStock)
„Mam wrażenie, że mąż ma dwie osobowości: tę wypracowaną, fajną, z którą mi dobrze, która mi imponuje, i drugą: kopię rodzeństwa, rodziców, od której nie chce czy nie potrafi się uwolnić” – pisze nasza czytelniczka. (Ilustracja: iStock)

Dzień dobry, mojego męża poznałam 11 lat temu, 7 lat jesteśmy małżeństwem. To, co mnie w nim ujęło, to jego prawdziwość; nie podrywał mnie, połączyła nas rozmowa, czułam, że mnie rozumie. Jesteśmy wrażliwcami, żyjemy trochę wbrew dzisiejszemu światu, zwyczajnie, skromnie. Tylko mijają lata, a ja czuję coraz większy ciężar tego, z czym wyszedł z domu mąż. Tam, gdzie wchodził w coś sam, jak praca, radzi sobie, jest wytrwały, szuka rozwiązań, myśli. Ale dom jest miejscem, w którym się nie odnajduje. Jeśli ma wyjść na zakupy z dzieckiem, zajmuje mu to dużo czasu. Sprawa wygląda inaczej, kiedy jedzie do ogródka działkowego i tam zajmuje się koszeniem trawy czy innymi zajęciami. Ma plan, realizuje go, osiąga cel, jest zadowolony. W domu nie potrafi się w nic zaangażować, wszystko jest na mojej głowie. Powiela to, co było w domu rodzinnym. Mama wracała z pracy, a dorosłe dzieci czekały, aż da im obiad czy zmyje naczynia. Mam wrażenie, że mąż ma dwie osobowości: tę wypracowaną, fajną, z którą mi dobrze, która mi imponuje, i drugą: kopię rodzeństwa, rodziców, od której nie chce czy nie potrafi się uwolnić. Jemu to przeszkadza, mnie też, rozmawiamy o tym, byliśmy nawet na terapii małżeńskiej. Ale komunikacja między nami nie jest tą sprzed lat, mąż nie słucha mnie do końca, przerywa, dopowiada. Jest nastawiony, żeby jego słuchać, jemu dawać wsparcie. Czasami czuję, że szuka we mnie matki, która go opuściła przez to, że co roku miał nowe rodzeństwo. Jesteśmy fajnym małżeństwem, rodziną poza domem: na wycieczkach, na działce, na spacerze. Rozmawiamy wtedy normalnie, ale wracamy i już w przedpokoju jest napięcie. Dziecko to odczuwa. Jest inne, gdy np. wychodzi tylko ze mną lub moimi rodzicami.
Tina

Ewa Klepacka-Gryz: Droga Tino, każdy z nas, wchodząc w relację, zakładając swoją rodzinę, wnosi kawałek (nawyki, zwyczaje, wartości) z rodziny pochodzenia. Jeśli rodziny partnerów znacząco się różniły i jeśli parze nie uda się na początku związku stworzyć własnego modelu życia, to nawyki wyniesione z domu prędzej czy później ujawniają się w codziennym życiu. Ciekawa jestem, z czym wyszliście z terapii, na której byliście po narodzinach dziecka. To był dobry moment, żeby wypracować reguły wspólnego życia. Narodziny, zwłaszcza pierwszego potomka, są jednym z ważniejszych naturalnych kryzysów pary i jeśli dostanie się profesjonalną pomoc, kolejne kryzysy przechodzi się mniej traumatycznie. Twój partner wcale się nie zmienił, ludzie rzadko się zmieniają, był taki od początku, tylko Wasza sytuacja się zmieniła: z etapu zakochania Wasz związek wszedł w fazę dojrzałej miłości, a dojrzała miłość to relacja, a nie uczucie. Poza tym doszła Wam rola rodziców, która bardzo wpływa na stabilność relacji. Was to prawdopodobnie mocno dotknęło, skoro w tym czasie zgłosiliście się na terapię. Może warto by było na nią wrócić?

Piszesz, że mąż czasami szuka w Tobie matki. Bez Twojej zgody nie byłoby to możliwe. Pomyśl, czy i jakie podświadomie czerpiesz zyski z faktu, że mąż szuka w Tobie matki. Jak wyglądały relacje w Twojej rodzinie pochodzenia? Jaki przekaz od mamy dostałaś w sprawie roli kobiety? Jak Ty sama czujesz się w roli mamy i w roli żony – odkąd macie dziecko? Pamiętaj, że rodzina to system, w którym każdy element działa w zależności od pozostałych. Narodziny dziecka z pewnością zmieniły cały system.

Pytanie: dlaczego, jak twierdzisz, w domu Twój mąż bardziej chce być Twoim synem niż partnerem?

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze