fbpx

Droga do doskonałości – rozmowa z Yuką Ebiharą, solistką Polskiego Baletu Narodowego

Kompleks? Nikt nie jest doskonały
Kompleks może być naszym motywatorem do zmiany i działania. (Fot. iStock)

Sylwester: Rzeszów? Naprawdę ?

Rzeszowskie Piwnice kryją w sobie wiele tajemnic, co w dużym stopniu wpływa na atrakcyjność tego wyjątkowego miejsca. Jakie niespodzianki czekają tutaj na przybyłych turystów? Ukryte przejścia, pozostałości po średniowiecznych murach, ślady pożarów sprzed kilkuset lat itp., ponadto w podziemiach została zaaranżowana wystawa historyczno-edukacyjna. Ekspozycja składa się z wielu różnych drogocennych pamiątek w postaci ceramicznych zabawek i ceramiki użytkowej, zbroi rycerskich, broni palnej, broni białej oraz przedmiotów użytku codziennego, którymi w ówczesnych czasach posługiwali się rodowici mieszkańcy Rzeszowa.

Geneza powstania Rzeszowskich Piwnic

Każdy, kto zdecyduje się na odwiedzenie tego niesamowitego miejsca, powinien wcześniej nieco bliżej zaznajomić się z ciekawą historią Rzeszowskich Piwnic. W czasach średniowiecza, a dokładniej w 1354 roku w Rzeszowie rozkwitał handel i rzemiosło. Sprzyjało temu nie tylko korzystne położenie najważniejszych szlaków handlowych, ale też i liczne przywileje królewskie nadane przez Kazimierza Wielkiego III. Wówczas Rzeszowskie Piwnice pełniły funkcję sklepów ziemskich i magazynów handlowych, w których przechowywano towary rzemieślnicze. Pewnie zastanawiacie się, dlaczego właśnie piwnice? Otóż w drążonych w miękkim gruncie piwnice i korytarze, wzmacniane następnie drewnem lub murowane kamieniem, ze względu na stosunkowo niską temperaturę, jaka panowała w ich wnętrzu, stwarzały doskonałe warunki do przechowywania przede wszystkim żywności, ale nie tylko. Podziemne magazyny skutecznie zabezpieczały drogocenne przedmioty przed złodziejami i kataklizmami, a później także przed nalotami bombowymi. Dawni mieszkańcy Rzeszowa wiedli szczęśliwe życie aż do XVIII wieku, kiedy to sytuacja polityczno-gospodarcza państwa uległa znacznemu pogorszeniu, w związku z czym handel miał się coraz gorzej. Wtedy to też podjęto decyzję o zasypaniu części nieużytkowanych już piwnic. Te, które się zachowały, służyły Żydom, jako schronienie w okresie II wojny światowej.
Ciekawostką jest natomiast fakt, że niektórzy właściciele sklepów ziemnych prowadzili swoją działalność aż do początku lat siedemdziesiątych XX wieku.

Rzeszowskie Piwnice dla zwiedzających

Obiekt czynny jest przez cały rok, z wyjątkiem poniedziałków oraz świąt. Wejście do tego wyjątkowego miejsca znajduje się przy rzeszowskim Ratuszu na ulicy Rynek 26, wyjście z kolei na ulicy Rynek 12. Przejście trasą zajmuje niecałą godzinę. Wstęp jest płatny, a zwiedzanie podziemni odbywa się wyłącznie z przewodnikiem, w grupach do 20 osób. Na zwiedzających czeka tutaj aż 15 korytarzy różnej długości oraz 25 piwnic.

Na koniec warto wspomnieć o tym, że na rok 2020 władze miasta zaplanowały przeprowadzenie modernizacji tego obiektu. Z tego też względu Podziemna Trasa Turystyczna w Rzeszowie będzie nieczynna dla zwiedzających do końca listopada bieżącego roku.