Jak negocjować podwyżkę?

fot. Getty Images / Gallo Images

Niełatwo mówić o pieniądzach. Dlatego tak często rozmowa na temat podwyżki kończy się fiaskiem. – Najczęściej z powodu braku strategii negocjacyjnej i nieumiejętności przemawiania językiem korzyści dla firmy – twierdzi coach Iwona Firmanty. Zanim więc umówisz się z szefem na spotkanie, dobrze się do niego przygotuj.

fot. Getty Images / Gallo Images

Kluczem do udanych negocjacji jest dobre rozpoznanie. Dlatego zasada numer jeden brzmi: zanim pójdziesz do szefa po podwyżkę, nie tylko zbierz wszystkie możliwe argumenty świadczące o tym, że te pieniądze ci się należą, ale przede wszystkim ustal sama ze sobą, co chcesz osiągnąć. W przeciwnym razie nie uzyskasz nic.

– Miałam klientkę, która przez pół roku zastępowała swoją szefową. Menedżerka poważnie chorowała i nie było wiadomo, czy wróci – opowiada Iwona Firmanty, coach i szkoleniowiec. – Dziewczyna była specjalistką w swojej dziedzinie i miała dosyć dużą wiedzę, więc sprawdzała się w nowej roli świetnie. Problem polegał na tym, że szefowa całego działu nie do końca miała świadomość jej pracy i zaangażowania. Nieobecność menedżerki przedłużała się, więc moja klientka dostawała coraz więcej obowiązków – bez żadnego „dziękuję” i bez ekwiwalentu. Godziła się na to dlatego, że lubiła tę firmę i chciała w niej zostać, ale stopniowo ta sytuacja zaczęła ją wyczerpywać psychicznie i fizycznie.

Przepełniona negatywnymi emocjami i podburzona przez koleżankę z działu powiedziała swojej zwierzchniczce, że bez podwyżki dłużej już nie da rady. – Szefowa odebrała jej prośbę jako atak, na zasadzie: kolejna osoba przychodzi i narzeka na przepracowanie, zamiast pokazać możliwe rozwiązania. Co więcej, nie usłyszała rzeczowego uzasadnienia podwyżki, czyli przedstawienia korzyści, jakie firma ma z zatrudniania i – co ważne – utrzymania takiego wartościowego pracownika – mówi coach.

Wiecej w Sensie 03/2017. Kup teraz!

SENS także w wersji elektronicznej

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu SENS

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »