1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Jak świetnie wyglądać w okularach, czyli wszystko o wybieraniu oprawek

(Fot. materiały prasowe)
(Fot. materiały prasowe)
Odpowiednio dopasowane okulary nie tylko umożliwiają wyraźne i komfortowe widzenie, lecz także pozwalają podkreślić atuty naszej urody.

Współczesne możliwości w zakresie niechirurgicznej korekcji wad wzroku są ogromne. Osoby mające problemy ze wzrokiem mogą obecnie korzystać z wielu skutecznych rozwiązań poprawiających ostrość widzenia, a tym samym jakość życia. Największą popularnością wciąż cieszą się okulary korekcyjne. Oprawki korekcyjne już dawno przestały kojarzyć się z czymś negatywnym. Coraz więcej osób traktuje je jako oryginalny element wizerunku, dodający zadziorności i charakteru. Umiejętnie dopasowane oprawki stanowią stylowy i modny dodatek, dzięki któremu można pokazać swoją indywidualność. Powiedzmy sobie szczerze: noszenie okularów stało się modne. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób zastanawia się jak wybrać oprawki, w których naprawdę będzie im do twarzy. Z pomocą przychodzą eksperci w dziedzinie stylizacji okularów. Jeśli i ty zadajesz sobie pytanie „Czy dobrze wyglądam w okularach?”, koniecznie przeczytaj nasz artykuł do samego końca.

Dla kogo plusy, dla kogo minusy?

 (Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Choć wiele osób decyduje się na noszenie okularów jako ozdoby, nie zapominajmy, że ich podstawowym i najważniejszym zadaniem jest korygowanie wady wzroku. Okulary korekcyjne to wyrób medyczny, przeznaczony do poprawy wzroku przy takich wadach jak krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm i starczowzroczność. Zanim przystąpimy do wyboru wymarzonych oprawek musimy dowiedzieć się, jaki rodzaj szkieł okularowych będzie dla nas odpowiedni. Skąd wiedzieć, co mamy kupić? Do określenia wady wzroku konieczne będzie przeprowadzenie badania oczu. Może je wykonać jeden z dwóch specjalistów: lekarz-okulista lub optometrysta. Warto wiedzieć, że okuliści zajmują się głównie leczeniem chorób oczu, natomiast optometryści – korekcją wad wzroku. Osobom mającym problem z krótkowzrocznością przepisuje się okulary o ujemnych mocach optycznych (popularnie nazywane minusami). Ta wada wzroku jest związana ze skupianiem wpadających do oka wiązek  światła przed siatkówką.  Okulary dla krótkowidzów mają soczewki wklęsłe, których zadaniem jest przesunięcie ogniskowej soczewki oka na siatkówkę. W przypadku dalekowidzów mamy do czynienia z odwrotną zależnością: wpadające do oka światło ogniskuje się za siatkówką, a zatem osoby z tą wadą wzroku potrzebują soczewek dodatnich, czyli skupiających (wypukłych). Takie okulary są nazywane plusami, ponieważ określa się je poprzez dodanie do wartości wady znaku „+”. Praktyczny przewodnik na temat różnic między okularami plusami i minusami znajduje się na tej stronie: . Warto tam zajrzeć – szczególnie jeśli lubisz wiedzę podaną w pigułce.

Oprawki a kształt twarzy

Gdy znamy już moc optyczną soczewek okularowych i wiemy, jaka korekcja będzie odpowiednia dla naszej wady, czas przystąpić do wyboru oprawek. Dla większości osób właśnie tutaj zaczynają się schody: mnogość kształtów, fasonów i kolorów nowoczesnych oprawek korekcyjnych może dosłownie przyprawić o zawrót głowy. Naczelna zasada brzmi następująco: okulary dobieramy do kształtu twarzy. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie oprawki będą najlepsze do kształtu twojej twarzy, polecamy zajrzeć na stronę . Ten temat jest naprawdę obszerny, dlatego w tym miejscu chcemy jedynie wspomnieć o kilku kluczowych punktach. Oto kilka trików, które warto znać:

  • twarz okrągła – aby optycznie wyszczuplić pełną buzię użyj okularów prostokątnych z jak najwęższymi oprawkami,
  • twarz w kształcie serca – aby odwrócić uwagę od wydatnego czoła wybierz okulary z przezroczystymi oprawkami lub w ogóle bez ramek,
  • twarz kwadratowa – aby złagodzić rysy buzi z mocno zarysowanymi kośćmi policzkowymi i żuchwą kup owalne okulary z zaokrąglonymi oprawkami, dobrze sprawdzą się aviatory i modele w mocno wzorzystych oprawkach,
  • twarz podłużna – aby optycznie skrócić buzię noś duże, okrągłe okulary oversized,
  • twarz owalna – jesteś szczęściarzem: do twojej buzi pasują wszystkie typy oprawek, masz pełną dowolność w wyborze okularów.

Źle dobrane okulary: jak je rozpoznać?

Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że źle dobrane okulary nie tylko niezbyt efektownie prezentują się na twarzy, lecz mogą też wywoływać dyskomfort w trakcie użytkowania. Jeśli nosząc okulary odczuwasz nieprzyjemne objawy (ból oczu, łzawienie, nadmierne mruganie, zamazany obraz, dokuczliwe bóle głowy itp.) być może przyczyną są właśnie niedopasowane oprawki. Nie wolno ignorować takich symptomów, bowiem konsekwencją noszenia źle dobranych okularów może być pogorszenie wzroku, groźne choroby oczu, a nawet ryzyko całkowitej ślepoty. Dlatego jeśli zauważyłeś u siebie którykolwiek z wymienionych objawów powinieneś jak najszybciej udać się do specjalisty w celu przeprowadzenia ponownego badania wzroku i zmiany okularów na inne. Czeka cię zakup pierwszych okularów? A może zastanawiasz się, czy twoje obecne okulary na pewno są dobrze dopasowane? Mnóstwo przydatnych porad na temat prawidłowego doboru oprawek korekcyjnych znajdziesz na stronie: wokularach.pl 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze