1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Aktywnie i szybko – nie zawsze potrzeba samochodu

Fot. materiał partnera
Dla wielu osób własny samochód wydaje się czymś niezbędnym. W praktyce jednak jego użytkowanie przekłada się nie tylko na spore koszty związane z paliwem i ubezpieczeniem, lecz również stale powtarzające się problemy z parkowaniem. Tymczasem w wielu sytuacjach codziennych spokojnie można się obyć bez niego, wykorzystując do transportu rower lub hulajnogę elektryczną.

Rower – szybko i zdrowo

Przesiadka na dwa kółka ma wiele atutów. Przede wszystkim oszczędza się problemów związanych z wspomnianym już szukaniem miejsc parkingowych – co w przypadku mieszkania lub pracy w centrum potrafi przyprawić o solidny ból głowy. A przecież trzeba też wspomnieć o korkach – również i one nie stanowią dla cyklistów problemu.

Jednak te najbardziej widoczne zalety nie są jedynymi. Rower to pojazd, którego użytkowanie jest po prostu zdrowe. Pomaga utrzymać kondycję fizyczną, co w sytuacji powtarzalnych lockdownów uniemożliwiających korzystanie z siłowni i klubów fitness wydaje się niezwykle cenne. Zwłaszcza, jeżeli sama praca jest w warunkach głównie siedzących.

W praktyce jazda na rowerze znakomicie wpływa na ogólną kondycję, ale także na samą siłę mięśni. Nie tylko zresztą nóg – choć to z tymi partiami mięśniowymi jest kojarzony najczęściej. Równie istotne jest oddziaływanie na mięśnie pośladkowe i – co niektórych może zdziwić – mięśnie brzucha. A właśnie one mają istotny wpływ na zapobieganie rozmaitym kontuzjom, również tym wynikającym z przeciążeń i małej ilości ruchu.

Warto też wspomnieć, iż rower przy lepszej pogodzie sprawdzi się również w ramach wycieczek za miasto. Z pewnością eskapada po leśnych ścieżkach jest znacznie ciekawsza, aniżeli dojechanie do obiektu turystycznego samochodem.

Oczywiście warto przy tym dobrać pojazd do planowanego sposobu użytkowania. Inny będzie odpowiedni do jeżdżenia wyłącznie po mieście (tego typu modele są z reguły cięższe, a ich konstrukcja sprzyja np. mocowaniu koszyka z przodu, czy jeździe w pełni wyprostowanej (co ułatwia rozglądanie się na boki na jezdni), a inny do jazdy po terenie nierównym, na którym istotna będzie przynajmniej częściowa amortyzacja wstrząsów. Na szczęście w internetowych marketplace’ach, takich jak Allegro, swobodnie można wybierać w każdym typie rowerów.

Hulajnoga elektryczna – gdy trzeba szybko a nadal bez samochodu

Oczywiście, nie zawsze rower zapewnia możliwość przemieszczenia się szybko. Owszem, jeśli ktoś jest w znakomitej kondycji, może tego dokonać, ale istnieją też alternatywy. Na przykład w postaci hulajnogi elektrycznej.

Pojazd ten zapewnia całkiem sprawne przemieszczanie się (oczywiście z ograniczeniem szybkości wynikającym z jego modelu). W większości przypadków łatwo go też złożyć (choć trzeba sprawdzić jak w konkretnej wersji), co dodatkowo ułatwia przenoszenie oraz przechowywanie.

Co prawda hulajnoga elektryczna bezpośrednio nie oddziałuje na zdrowie jako takie, ale nadal oducza nawyku posługiwania się samochodem na mniejsze odległości. Jednocześnie jednak dojeżdżając na jakieś miejsce właśnie z jej pomocą, unika się problemów wynikających z na przykład spocenia się. Znakomicie sprawdzają się również wtedy, gdy co prawda korzysta się ze środków komunikacji masowej, chociażby pociągu, ale najpierw trzeba dojechać na stację – dzięki hulajnodze nie musisz przejmować się przesiadkami w obrębie samego miasta.

Trzeba przy tym zauważyć, że powinna być dobrana do użytkownika. Przeglądając oferty na Allegro zwróć uwagę na parametry poszczególnych modeli. Oceń czy prędkość i maksymalny zasięg są dla Ciebie odpowiednie, zwróć także uwagę na wymiary oraz maksymalny udźwig.

Niezbędne akcesoria

Kupując rower lub hulajnogę elektryczną, zadbaj także o zestaw dodatkowych sprzętów. Kask ochronny, choć nadal wiele osób na niego kręci nosem, jest czymś niezbędnym – także w przypadku wspomnianej hulajnogi. Podobnie zresztą jak elementy odblaskowe, które nawet w dzień mogą czasami okazać się zbawienne. Wreszcie nie zapomnij o blokadzie, którą w razie potrzeby przypniesz rower lub hulajnogę, aby zapobiec kradzieży.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze