Włoski przysmak, jakim jest pizza, zaskarbił sobie sympatię milionów ludzi na całym świecie. Nie stronią od niego również Polacy, dlatego w każdym, nawet małym mieście, spotkać można pizzerie, serwujące ten pyszny przysmak. Jednak aby smakował on perfekcyjnie, niezbędne jest wyposażenie lokalu w odpowiedni piec do pizzy.
- Piec do pizzy elektryczny czy gazowy?
- Mobilny piec do pizzy gazowy
- Gazowy piec do pizzy - jak wybrać idealny model?
- Jak odpowiednio dbać o piec do pizzy?
Prawdziwa, włoska pizza to cienkie ciasto z niewielką ilością dodatków. Kluczem jest właśnie ciasto - nie tylko cienkie, ale również chrupiące, ale jednocześnie niezbyt suche. Uzyskanie takiego efektu wypieczenia jest możliwe jedynie przy zastosowaniu profesjonalnego pieca do pizzy, dlatego żadna restauracja czy bar, serwujący to danie, nie może się obejść bez właściwie dobranego wyposażenia.
Piec do pizzy elektryczny
Piec do pizzy elektryczny czy gazowy?
W profesjonalnych sklepach ze sprzętem dla gastronomii można kupić kilka rodzajów pieców do pizzy. Klasycznym rozwiązaniem jest piec opalany drewnem, jednak jego cena niekiedy leży poza zasięgiem początkujących właścicieli pizzerii, a specyfika działania sprawia, że nie może on stanąć w każdym lokalu. Nie trzeba jednak stawiać na tego rodzaju piec, aby zyskać profesjonalne wyposażenie. Równie dobrze sprawdzi się elektryczny piec do pizzy. Dzięki kompaktowym rozmiarom oraz zasilaniu prądem, piec ten sprawdzi się w małych lokalach serwujących prawdziwą, włoską pizzę. Alternatywą jest gazowy piec do pizzy. Jego możliwości są nieograniczone, podobnie jak możliwości pieca elektrycznego. W lokalach, w których odnotowuje się duże obroty, taki piec to prawdziwa perełka. Nie tylko pozwala na wypiek idealnej, chrupiącej pizzy, ale również umożliwia pieczenie kilku placków jednocześnie. Taką możliwość zapewnia równomierne rozłożenie ciepła w całej komorze pieczenia, dzięki któremu każda pizza jest perfekcyjnie upieczona.
Mobilny piec do pizzy gazowy
Przygotowywanie, a następnie pieczenie pizzy może być prawdziwym show. Wystarczy wystawić piec do ogródka lub na patio restauracji, aby przyciągnąć gości do lokalu. Żeby było to możliwe, warto wybrać piec do pizzy gazowy wyposażony w kółka, umożliwiające jego swobodne przestawianie z miejsca na miejsce. Taką możliwość mają zwykle jedynie niewielkie piece; te duże to modele stacjonarne, które raz ustawione w restauracji, pozostają w tym samym miejscu przez cały czas.
Piec do pizzy gazowy
Gazowy piec do pizzy - jak wybrać idealny model?
Stając przed wyborem idealnego pieca do pizzy, warto zwrócić się w stronę tych pieców, których do wypieku swojego flagowego, narodowego dania używają Włosi. Takie modele, wyprodukowane ręcznie przez Włochów, można nabyć na . Te piece są nie tylko funkcjonalne, ale również estetyczne. Ich wykonanie to majstersztyk - Włosi dbają o każdy detal, tak, aby każdy prawdziwy pizzaiolo mógł przygotować pizzę idealną, a jednocześnie tak, by piec stanowił prawdziwie piękne serce każdej pizzerii.
Bardzo duże znaczenie dla funkcjonalności wybranego pieca ma jego rozmiar. Klasyczne, niewielkie modele gazowych i elektrycznych pieców do pizzy to piece jednokomorowe, w których można piec maksymalnie cztery pizze jednocześnie. Te piece sprawdzą się więc w małych lokalach, w których pizza jest jednym z dań z karty, a ruch nie wymaga szybszego tempa wydawania posiłków. W większych lokalach lub w tych, które nastawione są na wydawanie głównie włoskich placków, niezbędny będzie duży piec do pizzy gazowy lub elektryczny z jedną komorą, mieszczącą nawet dziewięć pizz jednocześnie, lub model dwukomorowy, pozwalający na wypiekanie aż 18 placków w tym samym czasie! W tym wypadku ważny jest jednak wybór modelu, w którym można ustawić temperaturę osobno dla każdej komory. W ten sposób przebieg procesu pieczenia jest w pełni kontrolowalny, a pizzaiolo może maksymalnie wykorzystać możliwości pieca.
Ze względu na to, że w piecu do pizzy panuje bardzo wysoka temperatura - do 450, a nawet 500°C - niezbędne jest zakupienie modelu wyposażonego w płytę szamotową. Ta specjalna płyta jest przystosowana do pracy w bardzo wysokich temperaturach - nie niszczy się na skutek działania temperatury, a także jest odporna na uderzenia, np. łopaty do pizzy. Jednocześnie musi to być materiał w pełni bezpieczny dla ludzkiego zdrowia i nie wpływający negatywnie na smak czy zapach przygotowywanej na nim pizzy. Ważnym czynnikiem jest porowatość płyty szamotowej. To ona sprawia, że z ciasta odprowadzana jest wilgoć, przez co staje się ono idealnie wypieczone i chrupiące, a nie spalone czy zaparzone.
Jak odpowiednio dbać o piec do pizzy?
Długa żywotność i niezakłócone działanie pieca do pizzy wymaga dbania o jego stan. Niezbędne jest więc czyszczenie pieca każdego dnia po zakończonej pracy. Płytę szamotową należy czyścić na ciepło za pomocą specjalnej szczotki drucianej. Służy ona do ścierania pozostałości ciasta z płyty. Pozostałą, zimną część pieca wystarczy wytrzeć wilgotną ściereczką. Przeprowadzanie dokładnego czyszczenia nie tylko przedłuży żywotność pieca, ale również pozwoli na przygotowywanie świeżych i pachnących, włoskich przysmaków.