1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Materiał partnera
  4. >
  5. Dlaczego picie kawy w nadmiarze może być niebezpieczne dla zdrowia?

Dlaczego picie kawy w nadmiarze może być niebezpieczne dla zdrowia?

(Fot. materiały partnera)
Kawa to jeden z powszechnie znanych napojów stymulujących układ nerwowy, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie poranka lub przerwy w pracy. Pita z umiarem, korzystnie wpływa na zdrowie, jednak jej nadmiar wywołuje wiele negatywnych skutków. Sprawdź, jak niebezpieczne bywa picie kawy!

Co powoduje nadmiarowe picie kawy?

Parzona na wiele sposobów kawa ma wiele dobroczynnych właściwości. Pita z umiarem, korzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie, jednak zbyt duże ilości kofeiny w ciągu dnia mogą powodować problemy. Szczególnie niekorzystnie odbija się na zdrowiu tzw. mała czarna bez mleka, cukru czy innych dodatków, takich jak przyprawy korzenne, syropy i miód. Tak przygotowany napój przyspiesza rozprowadzanie i wypłukiwanie z organizmu cennych minerałów i elektrolitów, zwłaszcza magnezu, wapnia, żelaza, cynku i witamin z grupy B. Ich niedobory prowadzą do osłabienia i ogólnego zmęczenia. Zwiększa się też ryzyko anemii. Z czasem mogą pojawić się kłopoty z koncentracją. Co więcej, przyjmowanie zbyt dużych i częstych dawek kofeiny powoduje zwiększenie tolerancji organizmu na kawę i wyzwala potrzebę na zaspokajanie odczuwanego niedoboru. Więcej o używkach i złych nawykach żywieniowych dowiesz się z Welbi – to serwis o zdrowiu fizycznym i psychicznym, na którym znajdują się cenne porady zdrowotne, również odnośnie do diety i stylu życia.

Z powodu niezaspokojenia głodnego kofeiny organizmu możesz zacząć odczuwać nieprzyjemne dolegliwości psychosomatyczne, takie jak ból głowy, uczucie ciężkości, niepokój, senność, zaparcia czy kołatanie serca. Co ciekawe, również przez nadmiar kawy takie objawy mogą Cię spotkać! Przedawkowanie kofeiny podnosi ciśnienie tętnicze krwi i przyspiesza pracę serca, a jeśli chorujesz przewlekle na choroby natury kardiologicznej, dodatkowo możesz doświadczyć uczucia ucisku w klatce piersiowej czy spłyconego oddechu. Nadmiar kawy nasila także objawy zespołu jelita drażliwego, zwiększa poziom kwasów żołądkowych, prowokując zgagę, a także bywa przyczyną bólu brzucha. Wywołuje biegunkę, zaparcia i odwodnienie. Zakłóca fazy snu i sprzyja bezsenności, a ponadto odbarwia szkliwo zębów.

Alternatywa dla kawy

Jeśli jesteś miłośnikiem kawy i nie chcesz z niej rezygnować, ale jednocześnie pragniesz uniknąć przykrych dolegliwości związanych z jej nadużywaniem, znajdź zdrowszy odpowiednik, dzięki któremu ograniczysz spożycie kawy w sposób naturalny. Nie odstawiaj całkiem z dnia na dzień kawy, bo to spowoduje szok dla organizmu. Zastąp jedną z dotychczasowych filiżanek wypijanych w ciągu dnia np. mocną zieloną herbatą, gorzkim kakao, kawą zbożową lub bezkofeinową, a jeśli potrzebujesz zastrzyku energii, sięgnij po baton proteinowy, banana, sok lub słodką oranżadę. Zawarte w nich węglowodany i inne składniki dostatecznie pobudzą Twój układ nerwowy. Unikaj napojów energetycznych! Warto mieć holistyczne podejście do zdrowia, dlatego czytaj składy produktów żywnościowych i leków, po które sięgasz każdego dnia. W wielu z nich również zawarta jest kofeina, możesz ją zatem przyjmować nawet nieświadomie.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze