1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Materiał partnera
  4. >
  5. Jak optymalnie wypoczywać i regenerować się podczas urlopu?

Jak optymalnie wypoczywać i regenerować się podczas urlopu?

Na wakacyjnym wyjeździe musimy mieć ubezpieczenie podróżne, ale to nie wszystko. Dla spokoju psychicznego warto mieć również polisę na życie i zdrowie. (Fot. materiały partnera)
Polacy od lat pozostają w europejskiej czołówce pod względem zapracowania. Mamy coraz więcej obowiązków – jest ich tak wiele, że często część urlopu poświęcamy na załatwienie spraw, na które na co dzień nie mamy czasu. Brakuje nam prawdziwego wypoczynku i wytchnienia od codzienności. Jak spędzić urlop, aby rzeczywiście wypocząć i się zregenerować?

Polacy zapracowanym narodem

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Kantar Millward Brown dla Work Service, Polacy pracują przeciętnie 45 godzin tygodniowo. Dlaczego poświęcamy tyle czasu pracy? Przyczyna jest dosyć prosta – z jednej strony firmy mają braki kadrowe, więc proponują nadgodziny, a z drugiej strony zatrudnieni chcą po prostu więcej zarabiać, by móc zaspokajać rosnące potrzeby – m.in. pod względem możliwości wyboru miejsca, w którym spędzą urlop. Oczywiście mamy również wiele innych celów – odważniej inwestujemy, decydujemy się na budowę domu, nie obawiamy się wysokich kredytów hipotecznych. To wszystko powoduje, że potrzebujemy większych środków, ale w tym wszystkim nie możemy zapomnieć o czymś, co ma kluczowe znaczenie w naszym życiu – o odpoczynku.

Nasze organizmy potrzebują regeneracji – nie jesteśmy w stanie wciąż pracować, zachowując taką samą kreatywność i produktywność. Z badań przeprowadzonych przez Ernst & Young wynika, że każde 10 godzin spędzonych przez pracownika na wakacjach podwyższa jego wydajność o 8 proc. Ponadto brak odpoczynku wiąże się ze zwiększonym ryzykiem problemów zdrowotnych. Według naukowców z Institute of Technology z Massachusetts, ryzyko zawału serca u pracowników, którzy rezygnują z urlopu, rośnie o 30 proc., a u kobiet o 50 proc. w stosunku do osób, które decydują się na wypoczynek. Dodatkowo, kobiety, które nie pozwalają sobie na urlop, częściej zapadają na depresję.

Dlaczego urlop jest niezbędny?

Kwestie zdrowotne związane z kreatywnością i produktywnością są oczywiście bardzo ważnym argumentem, który przemawia za odpoczynkiem, ale to nie wszystko. Urlop możemy traktować jako nagrodę za całoroczną pracę i włożony w nią trud. Ponadto stanowi on okazję do spędzenia czasu z najbliższymi. Na taki wyjazd zasługują również dzieci, które przecież czekają na ten moment przez cały rok. Czy dobrym rozwiązaniem jest spędzenie wolnego w domu? Lepiej zafundować sobie coś nowego, gdzieś wyjechać. W domu z pewnością znajdziemy sobie jakieś zadania, które uniemożliwią nam odpoczynek.

W USA praktykowane są przeróżne metody motywowania pracowników do wyjazdu na urlop, np. nagradzanie, o ile udowodnią oni, że gdzieś wyjechali. Innym przykładem jest szef Virgin Group Richard Branson, który daje zatrudnionym prawo do nielimitowanego urlopu, o ile nie ucierpią na tym żadne prowadzone przez nich projekty.

Dobry urlop to spokojny urlop

Zanim wybierzemy się na wakacje, zastanówmy się, czego oczekujemy od miejsca, na które się zdecydujemy. Hotel z aquaparkiem, animacjami i wszystkimi rozrywkami, które przyjdą nam na myśl, mały domek na odludziu, a może agroturystyka? Sami wiemy najlepiej, co lubimy i co pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Urlop ma być czasem na relaks i spokój, a nie irytację hałasem, stanem pokoju, kwestiami organizacyjnymi i nie tylko. Do szczęścia brakuje nam już tylko ochrony w postaci ubezpieczenia na życie i zdrowie. Dlaczego?

Oczywiście na wyjeździe musimy mieć ubezpieczenie podróżne, ale to nie wszystko. Dla spokoju psychicznego warto mieć również polisę na życie i zdrowie. Dlaczego? Z kilku względów. Przede wszystkim w ten sposób zabezpieczamy swoich bliskich. Dodatkowo dzięki umowom dodatkowym do polisy na życie można sobie zapewnić wypłatę środków również wtedy, gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku, gdy znajdziemy się w szpitalu albo poważnie zachorujemy. Taka ochrona działa 24 godziny na dobę, na całym świecie. Można nią objąć siebie, swojego partnera oraz dzieci.
Tym sposobem zabezpieczymy siebie i rodzinę. Taką ochronę zapewnia towarzystwo Aviva – ze szczegółami oferty można się zapoznać tutaj: https://www.aviva.pl/ubezpieczenia-na-zycie-i-zdrowie/.

Źródła:
https://www.workservice.com/pl/Centrum-prasowe/Informacje-prasowe/Ekspert-HR-komentuje/Dlaczego-Polacy-pracuja-coraz-dluzej-Dla-pieniedzy
https://www.ican.pl/b/po-co-komu-urlop-o-sztuce-odpoczywania/PDZ8iVh6

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze